Poranění pohlavního ústrojí

Úlohou pohlavního ústrojí je rozmnožování. Působením pohlavních hormonů nastává dospívání u děvčat ve 12. až 14. roce, u hochů v 15. až 16. roce. Objevují se tzv. druhotné pohlavní znaky – změna hlasu, ochlupení a u děvčat růst prsů a menstruace. Dozrávají mužské pohlavní buňky a ženská vajíčka.

Rozdělení

Pohlavními žlázami muže jsou párová varlata uložená v šourku. V nich se tvoří pohlavní mužské buňky – spermie. Chámovodem přicházejí do váčků semenných. Ve žláze předstojné (prostata), která se podobá kaštanu a je uložena pod močovým měchýřem, se chámovod spojuje s močovou trubicí.

Pohlavní žlázy ženské jsou vaječníky, které jsou uloženy v pánvi po stranách dělohy. Sliznice děložní podléhá změnám, které se projevují jako měsíční krvácení – menstruace. Je-li vajíčko oplodněno, ukládá se na sliznici dělohy, kde se vyvíjí v plod. Děloha je spojena pochvou se zevním pohlavním orgánem.

Poranění

Úrazy pohlavních ústrojí jsou velmi bolestivé. U hochů jsou to nejčastěji údery s otoky a krevními výrony na šourku po kopnutí, u malých děvčat se dostávají do pochvy cizí tělesa, která si děti samy nebo navzájem strkají do pohlavních orgánů.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X