V posledních letech přibývá lidí, kteří jsou postiženi astmatem, obzvláště se tento trend projevuje o dětí. Astma je chronické onemocnění průdušek, které je potenciálně nebezpečné a v ČR mu každý rok podlehne kolem 130 lidí.
Převážná většina případů se dědí v rodinách náchylných zároveň k dalším alergickým potížím, například k ekzému a senné rýmě, a začíná už v dětství. Příznaky mohou být vyvolány nejrůznějšími faktory, jako například úzkostí, tělesnou námahou, infekcí, znečištěným životním prostředím, pyly, roztoči, zvířecími chlupy atd. Někdy záchvat vyvolá i alergie na na některé potraviny. To vše odborníci zahrnují pod vnější typ astmatu. Pokud jde o vnitřní typ, tak ten vzniká zřejmě v dospělosti. Obecně se však má za to, že žádný rozdíl není a astma je v podstatě vnější.
Vnější příčiny
Seznam vhodných a nevhodných potravin sestavit nelze, a to vzhledem k individuálnímu charakteru alergických potíží. K nejčastějším potravinám, které u citlivých osob vyvolávají astma, se řadí kravské mléko, pšenice a další obiloviny, droždí a jídla s obsahem plísní, např. plísňové sýry. Nejvážnější reakce vyvolávají arašídy, ryby a vejce.
U některých osob mohou záchvat spouštět určité přísady do potravin. Například siřičitany byly zakázány v USA ke konzervaci syrového ovoce a zeleniny a v zemích EU se nesmějí přidávat do čerstvých produktů. Malé množství je přípustné v karbanátcích, některých uzeninách, sušeném ovoci, zavařeninách, octu a zmrazené zelenině.
Doporučená jídla
Potraviny s obsahem vitaminů skupiny B, například zelená listová zelenina a luštěniny, někdy prospívají astmatikům, u kterých záchvaty vyvolává stres. K posílení obranyschopnosti průdušek pomáhají antioxidanty obsažené v játrech, nebo beta-karoten ve výrazně zbarveném ovoci a zelenině (meruňky, mrkev, žlutá a červená paprika a další) a v tmavozelené listové zelenině, jako je špenát.
Ke zklidnění dýchacích cest pomáhá hořčík z ryb, listové zeleniny, slunečnicových jader a sušených fíků. Na astma lze také doporučit tučné ryby (losos, makrela, sleď, sardinky a treska), které jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin majících protizánětlivé účinky.
V případě záchvatu si lze vypomoci šálkem silné černé kávy, neboť kofein zlepšuje průchodnost dýchacích cest. Káva však není vhodná, když je příčinou záchvatu úzkost.