Mochna nátržník má antiseptické a hojivé účinky, a právě z těchto důvodů měla být za I. světové války povinnou výbavou vojenských lékárniček. Vojenští felčaři ji hojně využívali, neboť zastavovala krvácení. Mochně se také říká koření pětilístkové nebo krevní koření.
Sbíráme…
Z nátržníku sbíráme kořen v září a říjnu, anebo hned zkraje jara. Sbíráme hlavně staré jedince, poznáme to tak, že když je oddenek asi 2 cm pod zemí velký jako ořech a tlustý jako prst, je ideální ke sběru. Kořen očistíme omyjeme a sušíme při teplotě do 50 °C.
Nátržník obsahuje
Kořen mochny obsahuje velké množství tříslovin, kyselinu tormentilovou, katechin, pryskyřici, klovatinu, glykosidy, terpeny, vosky, silice a další.
Léčebné účinky
Nátržník se využívá především ke stavění průjmů při chronických střevních katarech, k zmírnění silné menstruace, ke kloktání při krvácení, zánětu krku a dutiny ústní, při krvácení z nosu, při střevní chřipce, úplavici, bolestech v krku, paradontóze, při mokvavých ekzémech kůže, hnisavých vředech, popáleninách, má protizánětlivý účinek a zastavuje vnitřní krvácení.
Užití nátržníku
Tinktura: čerstvý omytý kořen nadrobno nakrájíme a přelijeme nejméně 40 % lihem v poměru 1:4-5. Necháme tři týdny odstát a poté scedíme. Užíváme 3x polévkou lžíci denně.
Odvar: 1 čajovou lžičku sušeného kořene lehce povaříme ve 2,5 dl vody. Využíváme též jako kloktadlo.
Čaj: lžičku drceného sušeného kořene vložíme do 250 ml vody a necháme přejít varem, poté na 15 minut odstavíme. Pijeme 1 až 2 šálky denně.
Upozornění: nejsou známé žádné vážnější kontradikce, občas by u někoho, při větších dávkách, mohlo dojít k zácpě.
Tip: Navštivte náš magazín o zvířatech.