Mateřídouška dymián čili tymián byla vyšlechtěna z mateřídoušky obecné. Má zvláštní, hadovitý růst a používá se především na poruchy menstruace, ale nejen je.
Dříve působila jako protijed po uštknutí hadem, staří Římané věřili, že odpuzuje štíry, proto ji pálili.
Rostlinu, kterou většina z nás využívá jako koření, si můžeme vypěstovat na zahradě.
Tymián obsahuje
Mateřídouška dymián má v sobě výrazný podíl silic, triterpenů, taninů, flavonoidů, hořčinů a saponinů.
Sbíráme nať
Z mateřídoušky sbíráme nať těsně před květem, ale i v době kvetení. Po sběru ji můžeme využít čerstvou nebo ji sušíme, ale zbavíme se stonků. Skladujeme ji v uzavíratelné sklenici.
Léčebné účinky
Mateřídouška léčí hluboko usazené hrudní infekce s projevy hustého žlutého hlenu, pomáhá při trávení, nachlazení, při bolestech v krku, bolestech a křečích v době menstruace, je dezinfekční, antibakteriální a antifungicidní, používá se při kašli, kousnutí hmyzem, nemoci močových cest, usnadnění porodu, malomocenství, obrně, nemoci nervů, tyfu
Rovněž ji využíváme při mrtvici, roztroušené skleróze, při svalové slabosti, revma, při astmatu, kašli, zápalu plic, proti nespavosti, využívá se i jako přírodní antabus při alkoholismu.
Užití mateřídoušky
Čaj: jednu vrchovatou čajovou lžičku spaříme ve 1/4 litru horké vody a krátce vyluhujeme. Pijeme při žaludečních potížích, kašli atd. Využijeme i jako kloktadlo.
Tinktura: v poledne při slunci nasbírané bylinky naplníme do láhve až po hrdlo a zalejeme 38 – 40 % režnou nebo jinou rovnocennou pálenkou. Necháme 14 dní odstát na slunci.
Polštářek: mateřídoušku napěchujeme do plátěného polštářku a zašijeme.
Olej: v poledne nasbíranou mateřídoušku vložíme do láhve a zalijeme olivovým olejem tak, aby byl dva prsty nad bylinkami. Necháme stát 14 dní na slunci nebo v blízkosti kamen.
Olej užíváme při mrtvici, roztroušené skleróze, chřadnutí svalů, při revmatismu atd.
Sirup z mateřídoušky: nasbíranou nať a květy mírně navlhčíme a vkládáme do sklenice, vždy po vrstvách prosypeme cukrem a stlačíme. Necháme stát asi tři týdny na slunci a poté šťávu, která vznikne, scedíme. Nať a květy jsou prosypané cukrem, opláchneme je pod vodu a tu přidáme do sirupu. Ten na slabém ohni odpařujeme, nesmí vařit. Sirup nesmí být řídký ani hustý, proto ho jednou či dvakrát necháme vychladnout, abychom to zjistili.
Přírodní antabus: plnou hrst se zalijeme jedním litrem horké vody, přikryjeme a necháme dvě minuty vyluhovat. Pak čaj slejeme do termosky a alkoholikovi podáváme každou čtvrthodinu jednu polévkovou lžíci. Dostaví se nevolnost, zvracení, silné močení, pocení, provázené chutí a žízní. Tady máme jedinou radu – vydržet.
Upozornění: při špatném naředění mateřídoušky si můžeme podráždit sliznice.