Kýchání, rýma a slzení očí – podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA má průměrný dospělý člověk dvě až tři nachlazení ročně. Přečtěte si rady a tipy, jak překonat tato nachlazení a být zas, co nejdříve fit.
Protože nachlazení může způsobit více než 200 různých virů, antibiotika určená k léčbě bakteriálních infekcí vám bohužel nepomohou cítit se lépe.
Do doby než se vědcům podaří najít lék na nachlazení, si můžete přečíst rady a tipy, které vám mohou pomoci zmírnit příznaky a mohou zkrátit počet dnů nemoci.
Neexistují žádné triky ani zkratky. Vše se točí kolem toho, abyste svému tělu poskytli to, co potřebuje k posílení imunitního systému – odpočinek, hydrataci a udržování pohodlí v krku, nose a dýchacích cestách. Zde jsou nejlepší způsoby, jak toho dosáhnout.
Hydratujte. Musíte pít
Ačkoli se vedou diskuse o tom, zda dodatečné tekutiny skutečně pomáhají při příznacích nachlazení, jedno je jisté: Dehydratace nepomáhá. Vaše tělo potřebuje tekutiny, aby se udrželo v chodu a zředilo hlen. Pokud máte příznaky, jako je sucho v ústech nebo na rtech, zvyšte příjem tekutin.
Jak to udržovat hydrataci?
Pití dostatečného množství tekutin, aby vaše moč byla světle žlutá, může zajistit, že nebudete dehydratovaní. Ledová tříšť nebo nanuky mohou také pomoci zklidnit bolest v krku.
Zde je několik dalších způsobů, jak zvýšit příjem tekutin a zklidnit místa nejvíce postižená nachlazením.
Pijte teplé tekutiny (a kuřecí polévku!)
Ukázalo se, že kuřecí polévka může při nachlazení opravdu pomoci. Podle článku v časopise Pan Asian Journal of Medical Education má kuřecí polévka protizánětlivé účinky, které mohou přispět ke zlepšení odporu proudění vzduchu v nosních cestách, což usnadňuje dýchání při nachlazení. Kuřecí polévky, které mají nízký obsah sodíku a obsahují další přísady, jako je mrkev, celer a cibule, mohou být při rýmě velmi uklidňující.
Stejně tak i popíjení horkých čajů nebo jen teplé vody. Někteří lidé také rádi popíjejí teplou vodu s přidanou citronovou šťávou, medem, a dokonce i zázvorem. Tyto nápoje pijí tak dlouho, dokud bolest a škrábání v krku nepolevuje.
Snězte lžíci medu
Lžíce medu může pomoci snížit výskyt kašle při nachlazení. A co je nejlepší, může fungovat i u dětí (jen se mu vyhněte u těch mladších 12 měsíců). Článek publikovaný v časopise The Journal of Family PracticeTrusted Source uvádí, že med podávaný před spaním pomáhá snižovat kašel u dětí. Článek uvádí, že bylo testováno několik různých druhů medu a všechny pomohly snížit výskyt kašle.
Použití zvlhčovače vzduchu nebo odpařovače pro usnadnění dýchání
Zvlhčovače a odpařovače se prodávají ve většině lékáren. Dodávají do vzduchu vlhkost, která může pomoci uvolnit hlen a usnadnit dýchání.
Víte jak správně používat zvlhčovače vzduchu?
Mnoho lidí zapne zvlhčovač vzduchu večer před spaním, když se zdá, že se kašel zhoršuje. Pokud máte doma malé děti, použijte odpařovač se studenou mlhou. Zvlhčovače s topnými tělesy a horkou vodou by mohly dítě popálit, pokud by je zvědavé ruce převrhly. Vždy si přečtěte doporučení výrobce ohledně čištění jakéhokoli zařízení, abyste snížili riziko vzniku plísní a bakterií.
Používejte nosní sprej s fyziologickým roztokem
Podle přehledu The Cochrane Database of Systematic Reviews mohou fyziologické nosní spreje případně pomoci zmírnit ucpaný nos a ucpaný nos u osob s nachlazením.
Fyziologický nosní sprej si můžete zakoupit volně prodejný nebo si jej můžete vyrobit doma.
Několik rychlých postupů, jak si vyrobit vlastní fyziologický roztok:
- Převařte jeden šálek vody z vodovodu nebo použijte jeden šálek sterilní vody v čisté nádobě.
- Do vody přidejte půl lžičky soli a půl lžičky jedlé sody. Promíchejte a nalijte do lékařské stříkačky nebo čisté lahvičky s nosním sprejem.
- Pokud byla použita voda z vodovodu, nechte směs po převaření vychladnout na pokojovou teplotu.
- Vložte stříkačku do nosu, špičku nasměrujte k zátylku a zároveň nakloňte hlavu na stranu nad umyvadlem nebo při sprchování.
- Stiskněte píst rozprašovače nebo stříkačky. Měli byste zjistit, že voda vytéká druhou nosní dírkou nebo ústy.
- Jemně se vysmrkejte.
- Po každém použití si umyjte ruce a vyčistěte stříkačku.
- Fyziologický roztok může zpočátku způsobovat mírné brnění nebo pálení. Používání roztoku vícekrát denně může pomoci zbavit se hustého hlenu v nose.
Vyzkoušejte kloktadla se slanou vodou
Solné roztoky nejsou dobré jen na ucpaný nos – pomáhají i při bolestech v krku.
Umíte správně kloklat?
- Ze stejné směsi solného roztoku, jedlé sody a sterilní vody, která byla zmíněna výše, můžete vytvořit kloktadlo se slanou vodou.
- Nalijte si roztok do úst a kloktejte jím v zadní části krku, přičemž vydávejte zvuk „ahhh“. Po kloktání vodu vyplivněte. Teplo by mělo bolest v krku zklidnit.
- Nejjednodušší může být provádět tento postup v blízkosti umyvadla nebo sprchy pro případ, že byste potřebovali kloktadlo rychle vyplivnout. Poprvé může způsobit lechtání v zadní části krku.
Zvažte dekongestiva na ucpaný nos
Dekongestivní tablety nebo nosní spreje mohou pomoci vysušit nadbytečný hlen. To může snížit účinky ucpaného nosu nebo obtížně vykašlávaného hlenu. Většina perorálních dekongestiv obsahuje buď fenylefrin, nebo pseudoefedrin.
Pečlivě si přečtěte krabičky těchto léků. Většinu dekongestivních nosních sprejů, jako je oxymetazolin, byste neměli používat více než tři dny po sobě.
Pokud se u vás objeví nežádoucí účinky, jako jsou závratě nebo problémy se spánkem, možná je budete chtít vysadit.
Zkuste kapky proti kašli nebo pastilky na kašel
Kapky proti kašli mohou pomoci zabránit vysychání hrdla. Mohou také obsahovat složky, které se snaží minimalizovat příznaky nachlazení.
I když se malým dětem může líbit představa látky podobné tvrdým bonbonům, pastilkám se raději vyhněte, dokud nebudou starší a nebudou se jimi dusit.
Odpočinek
I když se to může zdát jako základní doporučení, je to doporučení dobré. Když dopřejete svému tělu čas, který potřebuje k uzdravení, tím, že budete spát a odpočívat, můžete se cítit lépe.
Několik dní odpočinku může znamenat, že se z dlouhodobého hlediska postavíte na nohy rychleji.
Zdroj informací: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-a-cold
Zdroj fotek: pexels.com