Kolaps plic je vážný stav, ve kterém plíce prostřednictvím dýchání nezajišťují dostatek kyslíku pro celé tělo. Je to časté u dětí, starších pacientů a pacientů s chronickými plicními chorobami. Kolaps plic může být fatální, pokud není diagnostikován a léčen včas. Zjistěte příčiny, příznaky a prevenci kolapsu plic.
Co je to zkolabování plic?
Ke kolapsu plic dochází, když se vzduch dostane do pohrudničního prostoru, což je oblast mezi hrudní stěnou a plící. Vzduch v pohrudničním prostoru se může hromadit a tlačit na plíci, což způsobí její částečný nebo úplný kolaps. Zhroucená plíce, nazývaná také vyprázdněná plíce nebo pneumotorax, vyžaduje okamžitou lékařskou péči.
Hlavní typy kolapsu plic
Existuje pět hlavních typů kolapsu plic:
- Primární spontánní pneumotorax. Ke kolapsu plic někdy dochází u lidí, kteří nemají jiné plicní problémy. Může k němu dojít v důsledku abnormálních vzduchových váčků v plicích, které se rozpadnou a uvolní vzduch.
- Sekundární spontánní pneumotorax. Kolaps plic může způsobit několik plicních onemocnění. Patří mezi ně chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), cystická fibróza a rozedma plic.
- Pneumotorax způsobený úrazem. Úraz hrudníku může způsobit kolaps plic. U některých lidí dochází ke kolapsu plic v důsledku zlomeniny žebra, tvrdého úderu do hrudníku nebo střelného či bodného poranění nožem.
- Iatrogenní pneumotorax. Po některých lékařských zákrocích, jako je biopsie plic nebo zavedení centrální žilní linky, může u některých lidí dojít ke komplikacím, které zahrnují pneumotorax.
- Katameniální pneumotorax. Tento vzácný stav postihuje ženy, které mají endometriózu. Endometriální tkáň vystýlá dělohu. Při endometrióze roste mimo dělohu a přichycuje se k oblasti uvnitř hrudníku. Endometriální tkáň tvoří cysty, které krvácejí do pohrudničního prostoru a způsobují kolaps plíce.
Co je příčinou kolapsu plic?
Pneumotorax má tři hlavní příčiny: zdravotní potíže, úrazy a faktory životního stylu.
Mezi zdravotní stavy, které mohou způsobit kolaps plic, patří:
- Astma.
- Zápal plic.
- Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).
- Kolagenní cévní onemocnění.
- Cystická fibróza.
- Emfyzém.
- Endometrióza v hrudníku.
- Idiopatická plicní fibróza.
- Rakovina plic.
- Lymfangioleiomyomatóza.
- Marfanův syndrom.
- Tuberkulóza.
- Syndrom akutní respirační tísně (ARDS), stav způsobený zápalem plic, koronavirem a dalšími onemocněními.
Poznejte příznaky kolapsu plic je
Kolaps plic může mít mnoho příznaků. Pokud máte příznaky kolapsu plic, jděte na pohotovost. Možná budete potřebovat okamžitou péči.
Mezi příznaky kolapsu plic patří:
- Bolest na hrudi na jedné straně, zejména při nádechu.
- Kašel.
- Zrychlené dýchání.
- Zrychlená srdeční frekvence.
- Únava.
- Dýchavičnost.
- Kůže, která se zdá modrá.
Jak se diagnostikují kolabující plíce?
Poskytovatel zdravotní péče se vás zeptá na anamnézu plicního onemocnění a provede fyzikální vyšetření. Může vám také změřit hladinu některých plynů v krevním oběhu. K měření plynů, jako je kyslík a oxid uhličitý, odebere technik vzorek krve a analyzuje jej v laboratoři.
Nejběžnějším způsobem diagnostiky kolapsu plic je lékařské zobrazovací vyšetření. Obvykle vám bude provedeno rentgenové vyšetření hrudníku. Může vám však být provedeno i CT vyšetření nebo ultrazvuk.
Jaké jsou komplikace kolapsu plic?
Přestože se většina kolabovaných plic zhojí bez problémů, dochází k závažným komplikacím. Mezi ně mohou patřit:
- Reexpanzní plicní edém, kdy se v plicích nachází další tekutina.
- Poškození nebo infekce způsobené léčbou.
- Neschopnost dýchat.
- Srdeční selhání.
- Smrt.
Prevence: Zabraňte kolapsu plic včas
Pokud máte určité zdravotní potíže nebo se u vás pneumotorax vyskytl v rodině, nemusíte být schopni kolapsu plic zabránit. Každý může podniknout kroky, které sníží pravděpodobnost vzniku kolapsu plic:
- Přestaňte kouřit.
- Vyhněte se činnostem s prudkými změnami tlaku vzduchu (potápění a létání) nebo je omezte.
Pokud tyto činnosti provozujete, dodržujte doporučení svého lékaře. Pravidelně navštěvuje svého poskytovatele a sledujte případné stavy plic.
Následná léčba po kolapsu plic
Po léčbě můžete zůstat v nemocnici několik dní nebo déle. To umožní vašemu lékaři zkontrolovat váš pokrok a v případě potřeby vám podat kyslík.
Na následné návštěvy se objednáte. Pokud se příznaky kolapsu plic vrátí, měli byste kontaktovat svého lékaře. Váš lékař vám také doporučí, abyste se vyhýbali:
- Kouření.
- Cestování letadlem po dobu dvou týdnů.
- Potápění
Zdroj informací: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15304-collapsed-lung-pneumothorax
Zdroj foto: pexels.com