Užijte si svůj zasloužený relax na dovolené bez stresu a zdravotních potíží

Léto je skvělým obdobím pro pobyt venku a užívání si počasí. Letní aktivity však přinášejí další rizika pro vaše zdraví. Buďte v létě v bezpečí a seznamte se s těmito 10 hlavními letními zdravotními riziky. Trocha prevence vám může zajistit bezpečné léto. Odhalte tipy jak si užít bezpečnou dovolenou a v pořádku se vrátit domů.

Rizika během dovádění u moře

1. Ochrana před sluncem.

Rakovina kůže je nejčastější formou rakoviny. Ve Spojených státech je každoročně diagnostikováno více než pět milionů lidí s rakovinou kůže. Pokud je rakovina kůže zachycena včas, je obvykle snadno léčitelná. Rakovina kůže se častěji vyskytuje u lidí, kteří:

  • trávili hodně času na slunci nebo se spálili na slunci, 
  • mají světlou kůži, vlasy a oči
  • mají v rodině někoho, kdo onemocněl rakovinou kůže
  • jsou starší 50 let

Každých několik měsíců se můžete nechat zkontrolovat, zda nemáte rakovinu kůže, absolvovat bezplatné vyšetření na rakovinu kůže, používat velké množství opalovacích krémů a pokud možno se vyhýbat slunci.

2. Úpal je závažný zdravotní stav, který může ohrozit život.

Při úpalu se zvýší teplota tělesného jádra. Podobně jako horečka může extrémně vysoká tělesná teplota vést k trvalému poškození. Mezi příznaky úpalu patří:

  • Zmatenost
  • krátké, zrychlené dýchání
  • zastavení pocení
  • zrychlený puls

Pokud má někdo tyto příznaky, okamžitě volejte 112.

zdroj: pixabay.com

3. Dehydratace

V letních vedrech může dojít k rychlé dehydrataci. Vždy, když budete delší dobu v horku, mějte po ruce vodu. Nezapomínejte ani na děti, které si o vodu nemusí říkat. Ujistěte se, že během letních aktivit dětí děláte časté přestávky na vodu

4. Utonutí 

Každý rok se v USA utopí téměř 4 000 lidí, z toho několik stovek při nehodách na lodích. CDC odhaduje, že přibližně 8 000 lidí každoročně utrpí téměř utonutí. Předcházejte těmto letním tragédiím dohledem, správným zabezpečením bazénů a dodržováním pravidel v okolí vody.

5. Poškození očí

UV paprsky slunečního záření mohou poškodit vaše oči. Pokud jste v létě na slunci, nezapomeňte nosit sluneční brýle, které UV záření filtrují. V opačném případě vám sluneční brýle otevírají zornice tím, že je ztmavují, což ve skutečnosti propouští více UV záření, nikoliv méně. Ujistěte se, že vaše sluneční brýle filtrují 100 % UV záření, a nezapomeňte je nosit, zejména v blízkosti vody, která může odrážet obrovské množství světla do vašich očí.

6. Bezpečnost na silnici

Nehody za volantem jsou nejčastějším úmrtím mladých lidí. Vyhněte se letním dopravním nehodám a řiďte se těmito pravidly: Nikdy nejezděte pod vlivem alkoholu

letní výlety na silnici. Omezte svou trasu na přiměřenou délku – dělejte si přestávky. Nikdy nejezděte přes noc, když jste dostatečně nespali. Hrozí zde riziko mikrospánku

zdroj: pixabay.com

Časté rizika při dovolené v zemích mimo EU

7. Pohlavní styk bez ochrany

Léto přináší myšlenky na romantiku a nové lásky. Spontánnost letního románku je sice vzrušující, ale riziko pohlavně přenosné infekce, včetně HIV, je hlavně v afrických zemích opravdu reálné. Než se pustíte do letního románku, zjistěte, jak se budete chránit.

8. Otrava jídlem.

Podle odhadů CDC trpí v USA každoročně otravou z jídla 48 milionů lidí.Léto je plné pikniků a na pikniky se jídlo dostává na volné prostranství, kde může zůstat příliš dlouho teplé. Vyhněte se v létě epidemii otravy jídlem dodržováním jednoduchých zásad týkajících se bezpečnosti potravin a manipulace s nimi. Zdravý rozum zabrání tomu, abyste vy i vaši přátelé a rodiny onemocněli nemocí z potravin.

9. Píchnutí hmyzem

Štípance od hmyzu mohou být nepříjemné a svědivé. Píchnutí může být závažné, hlavně pokud přinesou infekční onemocnění, jako je západonilská nebo borelióza.9 Kousnutí hmyzem a infekci v létě předejdete tím, že se budete vyhýbat hmyzu, používat kvalitní repelent a v místech, kde se hmyz vyskytuje, nosit dlouhé kalhoty a rukávy.

10. Kvalita vody

Kvalita vody je velmi důležitá pro zdraví člověka. Konzumace nekvalitní vody může vést k široké škále nemocí. Infekce bakteriemi, viry a dalšími patogeny ve vodě mohou způsobit nejrůznější nemoci, jako je např. cholera, tyfus nebo dětská obrna. Vzhledem k tomu je důležité, aby byla voda, kterou pijeme, bezpečná a čistá. Dbejte na filtrovanou a čistou vodu. Tímto zabráníte riziku onemocnění. V mnoha zemích je nutné pít a čistit zuby jen kupovanou vodou.

zdroj: verywellhealth.com/top-summer-health-risks-2224021, foto: pixabay.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X