Zaměřte se na používání nedominantní ruky, váš mozek vám poděkuje

Dominance pravé či levé ruky se nejčastěji přičítá genetice. Sice se předpokládá, že v preferenci ruky hraje roli až čtyřicet genů, ale nezanedbatelné jsou též vlivy kulturní či faktory prostředí. I když se nám může zdát, že je pro každodenní úkoly pohodlnější používat naši dominantní ruku, ukazuje se, že pravidelné zapojování nedominantní ruky je velmi prospěšné pro náš mozek.

Psaní nedominantní rukou

Odborníci často doporučují psaní nedominantní rukou, které je pro mozek skvělým tréninkem a vyvede nás z komfortní zóny, což je důležité pro udržení bystrosti. Podle Floridské univerzity je psaní nedominantní rukou uvědomělou činností a obecně je vhodné cvičit psaní toto rukou přibližně 15 minut denně. Zaměřte se též na to, jak se při tom cítíte a co jste museli udělat jinak, abyste tento úkol zvládli.

Když začnete psát nedominantní rukou, začnete brzy nedominantní rukou také pít nebo si čistit zuby. Tyto malé změny se nemusí zdát jako něco velkého, ale jsou známkou toho, že váš mozek vytváří nová spojení.

Cvičení na posílení nedominantní ruky

Existuje spousta důvodů, proč začít používat nedominantní ruku, od bystřejšího mozku přes lepší motorické schopnosti až po snazší život v případě úrazu vaší dominantní ruky. Klíčem je pravidelné cvičení.

Pití kávy levou rukou.
zdroj: unsplash.com

Stačí pravidelné zařazení několika jednoduchých činností:

  • Kreslete nedominantní rukou různé geometrické tvary.
  • Napište své jméno nebo později seznam na nákup.
  • Používejte nedominantní ruku při každodenních úkonech, jako je například česání vlasů.
  • Zkuste si namazat chleba máslem, pustit vodu nebo používat myš nedominantní rukou.

Jak se budete postupně zlepšovat a získávat cit, můžete zkusit krájet zeleninu nebo se nedominantní rukou i oholit.

Možná léčba pro agresory?

Vedle neurologického zdraví může používání nedominantní ruky potenciálně prospívat i našemu duševnímu zdraví. Pomocí technologie skenování mozku bylo zjištěno, že osoby se sklony k agresi vykazují nadměrnou aktivitu v oblastech mozku spojených se sebeovládáním.

Jeden výzkum použil nedominantní ruku jako prostředek k nácviku sebeovládání. Po dobu dvou týdnů byli účastníci požádáni, aby používali svou nedominantní ruku při každodenních činnostech, které by normálně praktikovali dominantní rukou, například používání myši, míchání kávy, otevírání dveří. Výsledky prokázaly, že zapojení opačné ruky zvýšilo u účastníků sebekontrolu, což se projevilo snížením agresivních reakcí.

V čem se leváci odlišují od praváků?

Zdroj: mindbodygreen.com, sciencedaily.com, ufic.ufl.edu

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X