Jediná horší věc než alergie je alergie a mizerný spánek. Vzhledem k tomu, že se právě nacházíme uprostřed sezóny alergií, vyplatí se připomenout některé osvědčené rady, které vám pomohou nejen zmírnit nepříjemné příznaky alergie, ale především vám umožní lépe se vyspat. Váš následující den tak sice možná nebude úplně bez alergie, ale bude alespoň bez únavy a bolesti hlavy z nevyspání. Co pomáhá?
Spánek a alergie
Alergeny po vniknutí do nosu dráždí nosní cesty a vyvolávají nepříjemné příznaky, jako je ucpaný nos, kýchání a slzení očí. Tyto příznaky ovlivňují schopnost dýchat a mají tendenci se zhoršovat v noci – dva důvody, proč alergie běžně vedou ke zhoršení kvality spánku. Alergie neovlivňují pouze naši schopnost usnout, ale také narušují naši schopnost zůstat spát. Lidé s alergií se mohou uprostřed noci budit kvůli ucpanému nosu, kýchání nebo záchvatu kašle. Postupem času se tento druh nedostatku spánku způsobený alergií sčítá a vytváří začarovaný kruh. U některých alergiků mohou potíže se spánkem přerůst v závažnější poruchy spánku, jako je obstrukční spánková apnoe.
Teplá sprcha, napařování či výplach solným roztokem
Nic nás nezrelaxuje a nepřipraví na spánek tak dobře jako horká sprcha. Tuto hypotézu potvrzují i mnohé studie, teplá sprcha nebo koupel napomáhají přirozené schopnosti těla regulovat teplotu, což nejenže zlepšuje celkovou kvalitu spánku, ale také pomáhá lidem rychleji usnout. V době vrcholící sezóny alergií je vhodné si před ulehnutím do postele namočit i hlavu. Pyl se totiž může dostat všude, i do našich vlasů.
Alergologové rovněž dodávají, že pára ve směsi s esenciálními oleji, například z rozmarýnu a eukalyptu, může mít navíc uklidňující účinek na dutiny a odstranit překrvení, které alergiky často trápí. Několik kapek esenciálních olejů můžete přidat do sprchy nebo koupele, případně můžete vyzkoušet inhalaci nad miskou s teplou vodou. Další možností jsou též nosní konvičky k pročištění dutin nebo výplach solným roztokem před spaním.
Čisté povlečení
Zachumlat se večer do čistého voňavého povlečení je příjemné pro všechny z nás. Pokud jde o alergiky, kromě čistoty je důležitý také materiál povlečení. Pokud je vaším úhlavním nepřítelem prach a roztoči, povlečení z hustě tkaných materiálů, jako je hedvábí, organická bavlna a mikrovlákno, vás ochrání lépe. Alergici by měli své povlečení prát alespoň jednou týdně při teplotě 60°C. Někteří odborníci v případě silnějších alergií doporučují výměnu povlečení dokonce každou noc či obden.
Zavřete dveře a okna, častěji uklízejte
Pokud necháváte přes den otevřená okna, zvete alergeny do svého domova. Zavřená okna a dveře naopak mohou hodně přispět k tomu, aby se alergeny nedostaly do vaší ložnice. Většinu lidí překvapí množství nečistot a prachu, které se shromažďují v zákoutích místnosti. V ložnici se vyhněte též sběračům prachu, jako jsou těžké závěsy, čalouněný nábytek, koberce, umělé květiny či staré knihy.
Na co dalšího se zaměřit
Teplota v místnosti, kde spíte, má velký vliv na kvalitu vašeho spánku. Pokud se snažíte o optimální spánek, je nejlepší udržovat ji okolo 19°C. Vyšší teploty mohou způsobit zduření nosních dírek, kterým alergici již tak často trpí. Chladná místnost vám poskytne větší šanci na snadné dýchání. I pokud nemáte alergii na svého domácího mazlíčka, je vhodné nespat s ním ve stejné místnosti. V neposlední řadě přinese úlevu čistička vzduchu.
Jak si ulevit od alergie pomocí bylinek?
Zdroj: mindbodygreen.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sleepfoundation.org