Pokud máte osvědčený pár náušnic, které nosíte den co den, spaní s náušnicemi v uších se může zdát jako lákavější varianta, než kdybyste je museli každý večer vyndávat. Ačkoli je to jistě jednodušší, spaní s náušnicemi může přinášet i určitá rizika.
Co je třeba zvážit
Začněme tím, že je nutné rozlišovat, zda máte náušnice čerstvě nastřelené, nebo je nosíte už léta. Pokud máte náušnice čerstvě nastřelené, několik prvních týdnů je z ucha nevyndávejte. Rána totiž potřebuje čas na zahojení. Nové ušní šperky je třeba udržovat čisté a neporušené po dobu až šesti týdnů. Pokud si nové náušnice vyndáte příliš brzy, riskujete infekci i to, že se váš imunitní systém „rozběhne“ a bude se snažit dírku zacelit a opravit. Spaní s náušnicemi ale může představovat určitá zdravotní rizika, když máte dírky v ušních lalůčcích už léta.
Možná rizika spaní v náušnicích
Odborníci proto obvykle doporučují, abyste si náušnice před spaním sundali, a to jak ve jménu pohodlí, tak i dalších možných rizik.
- Potenciální nepohodlí – nejvýznamnější výhodou spaní bez náušnic je pohodlí. Náušnice totiž bude vyvíjet tlak na obličej, když se o ni během spánku opřete. Což je častý problém, zejména pokud dáváte přednost spaní na boku. K většímu komfortu mohou pomoci silikonové krytky na zavírání náušnic.
- Alergie – lidské tělo má tendenci se během spánku potit, což zvyšuje riziko alergických reakcí. Mnoho levnějších náušnic obsahuje nikl, na který můžete být alergičtí. Výsledkem mohou být bolesti hlavy, otoky, bolest nebo hnis z ušní dírky.
- Natržení dírky – převracení během noci může způsobit, že se prameny vlasů nebo i části přikrývky, například při spaní s velkými kruhovými náušnicemi, zamotají do vašich šperků. Následné nevědomé zatahání může vést k natržení dírky.
- Opotřebení polštářů a povlečení – pokud jste utratili značnou částku peněz za luxusní povlaky na polštáře a prostěradla, budete je chtít chránit. Některé typy náušnic se mohou snadno zachytit o vlákna a vést k poškození povlečení.
- Ztráta náušnice – některé druhy náušnic jsou navrženy spíše s ohledem na estetiku než na praktičnost. Může se tak stát, že se během spánku uvolní a vypadnou. Což může být nepříjemný problém, když spíte v hotelu a ztráty náušnici si ráno hned nevšimnete.
Jak spát s náušnicemi pohodlně
Spaní v náušnicích je otázkou osobní volby. Najděte si přístup, který vám vyhovuje a který maximalizuje pohodlí, hygienu a bezpečnost. Ideální je spát na zádech, protože se tak minimalizuje tlak na uši. Dlouhé rozpuštěné vlasy a náušnice mohou být při spánku příčinou problémů. Pokud vlasy necháte volně splývat, mohou se vám omotat kolem náušnic. Zvažte proto, zda si před spaním nezakrýt nebo nezaplést vlasy, abyste se případným nehodám vyhnuli.
Mnoho z nás spí nejen v náušnicích, ale také s ušními špunty? Co se vyplatí vědět?
Zdroj: mayoclinic.org, health.clevelandclinic.org, sleepbubble.com