Lymfatické uzliny: Co znamená, když jsou zduřelé, a je to důvod k obavám?

Na první pohled nejsou vidět, ale kdykoli si sáhnete na určitou část těla, pravděpodobně nejste daleko od jedné z lymfatických uzlin, jsou jich totiž stovky. Ty, kterých si nejspíše všimnete, zejména když jsou zduřelé, se uzliny nacházejí na krku, v tříslech, podpaží a za ušima. Tyto orgány fazolovitého tvaru jsou důležitou součástí lymfatického systému a často jako jedny z prvních vysílají varovné signály, které upozorňují na určitý zdravotní problém.

Lymfatické uzliny a škodliviny

Lymfatické uzliny hrají důležitou roli v obraně našeho organismu proti rozmanitým mikrobům i nádorovým buňkám. Jsou v nich totiž uloženy bílé krvinky. Lymfatické uzliny fungují jako „kontrolní stanoviště“. Když bakterie, viry a abnormální nebo nemocné buňky procházejí lymfatickými kanály, jsou zastaveny v lymfatické uzlině. Pokud náhle pocítíte nebo si všimnete, že máte zduřelé lymfatické uzliny, může to ve vaší mysli vyvolat obavy. Nicméně je důležité si uvědomit, že zduření uzlin je vlastně dobrým znamením, protože to s největší pravděpodobností znamená, že se vaše tělo snaží zahnat škodlivého „vetřelce“.

Nejčastější příčiny zduření uzlin

Následně je na nás, abychom se zaměřili i na další příznaky, které se objevují současně s otoky neboli zdržením uzlin. Příčin, které zduření lymfatických uzlin způsobují, je totiž celá řada. Často je to jeden z příznaků, že byl člověk infikován bakteriemi nebo viry, které způsobují nachlazení, chřipku, angínu či infekce dutin. Zduření často doprovází též problémy se zuby a dásněmi. Příznaky, které mohou být přítomny spolu se zduřením lymfatických uzlin, jsou například únava, kašel, horečka či rýma. Zduření se může projevit i jako důsledek kožní infekce, pásového oparu či sexuálně přenosných infekcí. U citlivých osob může být vyvoláno též intenzivním stresem nebo se může jednat o reakci na určité léky či očkování.

Matka prohmatávající zduřelé lymfatické uzliny dítěte.
zdroj: pexels.com

Zduřelé lymfatické uzliny mohou být velké jako hrášek či třešeň. Mohou být citlivé, bolestivé na dotek nebo mohou bolet při určitých pohybech. Zduřelé lymfatické uzliny pod čelistí nebo na obou stranách krku mohou bolet, když určitým způsobem otočíte hlavu nebo když žvýkáte jídlo. Zduření uzlin v tříslech může způsobovat bolest při chůzi nebo ohýbání.

Lymfatické uzliny a rakovina

V naprosté většině případů se nejedná o vážný zdravotní problém. To však neznamená, že byste váš stav měli zcela ignorovat, zejména v případě, že jsou vaše lymfatické uzliny zduřené dlouhodobě nebo jste si všimli, že se váš celkový zdravotní stav začal zhoršovat. V tomto případě je vždy vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Závažné stavy, jako jsou poruchy imunitního systému nebo rakovina, mohou též způsobit zduření uzlin v těle. Mezi poruchy imunitního systému, které způsobují zduření uzlin, patří především lupus a revmatoidní artritida. Zvětšení lymfatických uzlin může způsobit i rakovina, která se v těle rozšíří. V neposlední řadě může být příčinou zduření též lymfom neboli rakovina lymfatického systému či leukémie.

Proč je lymfa pro náš život tak důležitá a co dokáže lymfodrenáž?

Zdroj: medicalnewstoday.com, cancer.org, chop.edu

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X