Také vás čas od času v noci budí váš partner či partnerka mluvící, nebo dokonce křičící ze spánku? I když to na první pohled může působit znepokojivě, jedná se o poměrně běžný jev. Nevědomé mluvení ze spánku může mít různou podobu, od nesrozumitelného mumlání až po jednotlivá slova či věty. Co se za touto abnormalitou vlastně skrývá?
Co je to mluvení ve spánku?
Mluvení ze spánku se odborně nazývá somnilogie. Zatímco v minulosti byl tento jev považován za spánkovou poruchu, dnes se odborníci přiklánějí k tomu, že jde spíše o spánkovou zvláštnost. Člověk si toho, že mluví, není vědom a druhý den si nic nepamatuje. Mluvení ze spánku má mnoho různých podob, dotyčný může vydávat srozumitelná slova či věty, ale též nesrozumitelnou hatmatilku, nebo mluvit jiným jazykem či hlasem, než který používá v bdělém stavu.
Kdy během spánku mluvíme?
Mluvení ze spánku lze definovat podle několika kritérií, nejčastěji podle fáze spánku, kdy k němu dochází, nebo podle závažnosti:
- Fáze 1 a 2 – v těchto fázích spánek není ještě příliš hluboký. Mluvení je většinou srozumitelné a delší.
- Fáze 3 a 4 – osoba je v hlubším spánku a její řeč je obvykle hůře srozumitelná. Může znít jako sténání nebo blábolení.
Závažnost spánkové mluvy se určuje podle toho, jak často se vyskytuje:
- Mírná – mluvení ze spaní se objevuje méně než jednou za měsíc
- Střední – porucha se vyskytuje přibližně jednou týdně, mluvení příliš nenarušuje spánek ostatních osob v místnosti
- Těžká – mluvení se objevuje každou noc a výrazně narušuje spánek ostatních
Kdo ze spánku mluví nejčastěji?
Mluvení ze spánku se může stát komukoli a kdykoli. Výzkumy zjistily, že až 66 % lidí má s mluvením ze spánku zkušenost. Zdá se, že častěji postihuje malé děti a muže. Studie naznačují také možnou genetickou souvislost. Pokud tedy máte rodiče nebo jiné členy rodiny, kteří ve spánku hodně mluví, můžete být ohroženi i vy. Stejně tak pokud mluvíte ze spaní vy a máte děti, můžete si všimnout, že i ony pravděpodobně ze spánku též mluví.
V určitých obdobích života se mluvení ze spaní může objevit častěji, typickými spouštěči jsou zejména stres, horečka, nemoc, alkohol, deprese nebo nedostatek spánku. Zvýšené riziko hrozí také lidem s jinými poruchami spánku, jako je spánková apnoe, náměsíčnost nebo noční děsy. Některé důkazy naznačují, že někdy může mluvení souviset se sny, ale jde spíše o výjimečné případy.
Mluvíme ve spánku pravdu?
Určitě jste viděli nějaký film, kde se na základě mluvení přišlo na nejedno rodinné tajemství, například na nevěru. Znamená to tedy, že to, co říkáme, je pravda? Podle studií se sice mluvení ve spánku vyrovná bdělému mluvení, pokud jde o sémantiku, syntax a obraty v konverzaci, ale není to spolehlivý způsob, jak zjistit něčí tajemství, často totiž jde pouze o nahodilé zvuky a slova. Nicméně nejčastějším slovem vyřčeným během mluvení ve spánku je slovo „ne“.
Tipy, jak přestat mluvit ze spánku
Nejvhodnější je samozřejmě odstranit prvotní příčinu, která mluvení vyvolává. Odborníci ale doporučují i další opatření, která souvisejí především s naší spánkovou hygienou. Jedná se zejména o vytvoření příjemného prostředí pro spánek, místnost, kde budete spát, by měla být temná a chladná, vhodné je omezit konzumaci kofeinu a alkoholu, případně si nastavit určité spánkové rituály, které vám pomohou se na spánek lépe naladit.
Mluvení ve spánku obvykle nepředstavuje závažný zdravotní stav. V naprosté většině případů tak nevyžaduje léčbu a většinou samo odezní. V některých případech je přesto vhodné zvážit návštěvu lékaře. Jde především o situace, kdy je mluvení ze spaní tak extrémní, že narušuje kvalitu spánku dotyčné osoby nebo jejího okolí. Ve vzácných situacích může mluvení souviset se závažnějšími problémy, jako je psychiatrická porucha.
Škubete sebou během usínání? Co tyto pohyby vlastně znamenají?
Zdroj: sleepfoundation.org, self.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, aasm.org, sleep.org