Všichni jsme někdy pravděpodobně zažili den, kdy jsme měli pocit, že nám naše oblíbené džíny sedí o něco těsněji než obvykle. Pokud není příčinou to, že jsou džíny čerstvě vyprané, existují většinou pouze dva další možné důvody. Buď máte nějaké kilo navíc, nebo vás trápí nadýmání. Jak poznat, který z problémů se vás týká, a co může pomoci?
Jak poznat rozdíl dotykem?
Za prvé se nejprve dobře podívejte do zrcadla a zaměřte se na to, zda je břicho skutečně jediným místem na těle, které vypadá „otekle“. Jinými slovy, pokud jste si všimli, že vám oblečení začíná být těsné i na jiných místech, a ne jen kolem pasu, je příčinou problému spíše přibývání na váze. Můžete si také zkusit jemně zatlačit na podbřišek. Pokud vám připadá měkký a „houbovitý“, pak je to pravděpodobně nadváha. Pokud vypadá nebo se zdá být napjatý a tvrdý, pak s největší pravděpodobností bojujete s nadýmáním. Pozornost věnujte i délce trvání vašeho problému. Nadýmání většinou „přichází a odchází“, břišní tuk je stálejší.
Proč se vyplatí jíst pomalu?
Vyplatí se samozřejmě všímat i dalších příznaků. Typicky zácpa či nadměrná plynatost mohou být známkami toho, že jste nafouklí. Nadýmání je též pravděpodobnější, pokud jste nedávno snědli větší množství některých potravin, jako jsou například fazole, zelí či mléčné výrobky. Negativní vliv na nadýmání má také příliš rychlá konzumace jídla. Pokud jíte pomaleji, snížíte množství spolykaného vzduchu, který může vyvolat nadýmání.
Vezměte si na pomoc bylinky či obyčejnou vodu
Dalším způsobem, jak poznat rozdíl, je zkusit popíjet bylinkový čaj, především mátový, meduňkový či zázvorový. Pokud se vám džíny budou během několika dní zdát opět volnější, pak bylo příčinou vašeho problému nadýmání. Jinou možností, jak zjistit, zda máte co do činění s nafouklým břichem, nebo břišním tukem, je pít více vody než obvykle. Když jsme dehydratovaní, máme tendenci zadržovat veškerou vodu, kterou můžeme. Pití většího množství vody nám následně pomůže „uloženou“ vodu vyplavit. Jinými slovy, čím více budete pít, tím méně budete pociťovat nafouknutí. Vyplaví se také přebytečný sodík, který obecně napomáhá zadržování vody. Kromě toho se vyhýbejte syceným nápojům, které naopak přivádějí do střev nadbytečné plyny.
Nadýmání a masáž břicha
Pokud se potýkáte s nadýmáním, za které může nahromadění plynů či tekutin v oblasti břicha, může vám pomoci speciální masáž. Studie totiž potvrzují, že při správné technice pomůže masáž břicha uvolnit napětí, křeče a plynatost. Jak postupovat?
- Masáž začněte na pravé straně břicha u pánevní kosti a krouživými pohyby masírujte břicho směrem nahoru až k žebrům. Provádějte po dobu 1 minuty.
- Poté se přesuňte pomocí stejných pohybů na levou stranu, přesun by měl též trvat asi 1 minutu.
- Krouživými pohyby po dobu 1 minuty masírujte směrem dolů až k levé kyčelní kosti a poté zpět nahoru k pupku po dobu 2 až 3 minut.
- Při masáži prsty stále jemně tlačte.
- Masáž opakujte po směru hodinových ručiček po dobu 10 minut.
Několik slov na závěr
Pochopení rozdílů mezi nadýmáním či nafouknutím a břišním tukem může pomoci určit nejen příčinu vašich problémů, ale také způsob, jak se potíží nejlépe zbavit. Obecně platí, že nadýmání je většinou dočasné a je obvykle způsobeno něčím ve vaší stravě, způsobem konzumace jídla či zdravotním stavem. Naproti tomu břišní tuk je trvalejší a většinou je důsledkem nezdravé stravy, nedostatku pohybu, menopauzy, v některých případech i zdravotního stavu. Výzkumy též naznačují, že nadbytečný tuk v oblasti středu těla je spojen s vyšším rizikem vysokého tlaku, cukrovky 2. typu, srdečních onemocnění či problémů s metabolismem.
Kila navíc přidává i nadměrné zadržování tekutin v těle. Jak poznat, že jím trpíte, a jak se ho zbavit?
Zdroj: lifehack.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ahajournals.org, healthshots.com