O nárůstu počtu případů demence a dalších potíží souvisejících s kognitivními funkcemi se často říká, že jsou jednou z „daní“, kterou lidstvo platí za prodlužující se průměrný věk dožití. Pokud přemýšlíme o možné léčbě, většině z nás se v této souvislosti pravděpodobně nevybaví pojmy probiotika a prebiotika, neboť ty máme spojeny s trávicí soustavou, nikoli s mozkem. Nicméně se ukazuje, že právě ony mohou být do určité míry „lékem“.
Probiotika versus prebiotika
O probioticích a prebioticích nejčastěji slýcháme v souvislosti se střevní mikroflórou, na kterou mají velmi pozitivní vliv. Mnoho z nás ale přesně neví, v čem se liší, považujeme je do určité míry za synonyma. Probiotika jsou živé bakterie, které se vyskytují v některých potravinách, případně v doplňcích stravy. Jejich funkcí je především rozklad jídla a absorpce živin a enzymů. Mimo to ale přispívají také k posílení našeho imunitního systému, neboť ho chrání před škodlivými mikroorganismy a jsou též jistou prevencí před respiračními onemocněními, alergiemi či zažívacími problémy.
Oproti tomu prebiotika jsou vlastně druh vlákniny, který představuje potravu pro probiotické bakterie. Prebiotika tak pomáhají udržovat optimální počet střevních bakterií, který je zárukou pro správné fungování trávicího systému. Zároveň ale samozřejmě i ony rovněž přispívají ke zlepšení imunity.
Probiotika, prebiotika a demence
Některé studie naznačují, že probiotika a prebiotika mohou zpomalit progresi některých neurodegenerativních onemocnění. Zdá se, že zdraví střev a zdraví mozku spolu překvapivě úzce souvisí. Zdravá střeva mohou napomáhat správné funkci mozku u starších osob, neboť střevní mikroflóra ovlivňuje nejen naše systémové zdraví, ale také emocionální a kognitivní pohodu. Ukazuje se, že zejména probiotická intervence u poruch paměti a poznávacích funkcí, které se často označují termínem mírná kognitivní porucha, vede ke zlepšení stavu a oddaluje progresi onemocnění. Zatímco u osob s mírnou kognitivní poruchou probiotické doplňky zlepšily kognitivní funkce výrazně, u účastníků s Alzheimerovou chorobou došlo ale pouze k mírnému zlepšení.
Přirozené zdroje probiotik a prebiotik
Probiotika a prebiotika nemusíme tělu dodávat pouze ve formě potravinových doplňků. Existuje celá řada potravin, které je přirozeně obsahují. Zatímco prebiotika lze našemu organismu dodat zejména prostřednictvím zeleniny, ovoce a luštěnin, probiotika najdeme především v některých mléčných výrobcích, jako jsou jogurty a kefíry, a také v nakládané zelenině. Mezi potraviny bohaté na prebiotickou vlákninu patří například cizrna, fazole, hrách, banány, bobulovité ovoce, jablka nebo česnek a cibule.
Jaký vliv na vznik demence má náš životní styl?
Zdroj: sciencedirect.com, healthline.com, mdpi.com, nature.com