Všichni si po dlouhém týdnu potřebujeme odpočinout. Na rozdíl od nabitých všedních dnů nám víkendy dávají možnost relaxovat a jednoduše nedělat téměř vůbec nic. Zní to sice božsky, ale proč se často navzdory nicnedělání cítíme spíše unavení, než plní energie?
Pozor na pyžamo
Pokud si pod pojmem nicnedělání představujete den strávený v pyžamu, je možné, že k pocitu ospalosti přispívá i vaše volba oblečení. I když je pyžamo pohodlné, volba pyžama namísto „normálního denního oblečení“ může způsobit pocit lenosti a ospalosti. To, že se nepřevléknete z oblečení, ve kterém obvykle spíte, může ve skutečnosti vést k poklesu motivace a produktivity. Pyžamo si totiž podvědomě spojujeme s časem na spaní nebo odpočinek.
Nedostatek kyslíku a příliš mnoho sladkostí
K pocitu ospalosti ale přispívají i určité procesy v našem těle, ke kterým dochází, když nic neděláme. Například se ukazuje, že několikahodinové „válení“ se na gauči negativně ovlivňuje příjem kyslíku. Pokud naše tělo zůstává delší dobu ve stejné poloze, což je pro nicnedělání typické, snižuje se jeho schopnost optimálního příjmu kyslíku, což vede k pocitu nedostatku energie a ospalosti. Dalším problémem je, že nicnedělání často vede k mlsání, a to často především nejrůznějších pochutin s vysokým obsahem cukru. Ty ale mohou mít brzy za následek pocit únavy a vyčerpání poté, co hladina cukru v naší krvi nejprve prudce vzroste a následně prudce poklesne.
Nicnedělání a nuda
Určitě jste si všimli, že často zíváme nejen, když jsme unavení, ale také když se nudíme. K tomu dochází nejen na nudné poradě či pracovním školení, ale také když jsme celý den doma a naše tělo se nemůže soustředit na nic jiného než na odpočinek, podřimování nebo spánek. Když se nudíme, našemu mozku chybí stimulace. A stimulace nám „dodává“ dopamin, díky kterému se cítíme dobře. Když je ale celý den či každý víkend stejný, a po nějaké době se televizní pořady, procházky kolem bloku či domácí práce stanou stejnými, náš mozek nemá stimulaci. A my se nejen nudíme, ale jsme ospalí, podráždění a nespokojení zároveň.
Jak tedy „správně“ nic nedělat?
Pro mnohé z nás „den nicnedělání“ často představuje do určité míry splněný sen a tolik potřebnou přestávku od každodenního hektického života. Pro ty, kteří si ale chtějí volno užít a zůstat čilí, existují vhodnější způsoby, jak tento den strávit. Odborníci často doporučují začít den vhodnou snídaní, s dostatkem bílkovin a zdravých tuků, a dbát po celý den na dostatečný pitný režim. Důležité je též věnovat se alespoň část dne nějakému pohybu, třeba jen jít na půl hodiny na obyčejnou procházku do parku. A v neposlední řadě se bavte, dělejte věci, které vám přinášejí pocit štěstí. Ať už je to poslech vaší oblíbené hudby či hraní společenských her s rodinou či přáteli.
Místo nicnedělání vyzkoušejte pravidelné odpolední zdřímnutí. Vaše tělo vám poděkuje.
Zdroj: healthline.com, bryanston.co.uk, verywellmind.com, climbfit.com.au