Záškuby během usínání aneb osvobození těla než vstoupíme do říše snů

Mnoho z nás se večer nemůže dočkat okamžiku, až konečně ulehneme do postele k odpočinku. Pak se to ale stále, už skoro upadáte do bezstarostného spánku, když sebou vaše tělo najednou škubne, a vy se probudíte. Jsou tyto záškuby normální, nebo je důvod k obavám?

Nejste sami

Záškuby, trhnutí či cuknutí, které nás probudí, jsou ve skutečnosti mimovolní spontánní pohyby našeho svalstva, většinou na dolních končetinách, ale též na trupu či hlavě, ke kterým dochází právě během fáze usínání. Odborně je označují termínem hypnagogické záškuby. Jsou sice do určité míry nepříjemné, ale velmi běžné a nemusíte se jich nikterak obávat. Podle výzkumů zveřejněných v časopise Sleep Medicine těmito záškuby trpí 60 – 70 % lidí.

Proč k záškubům dochází?

Jejich příčinou jsou změny, ke kterým v našem organismu dochází při přechodu z bdění do spánku. Při usínání dochází k poklesu krevního tlaku, snížení srdeční i dechové frekvence, utlumuje se činnost mozku a dochází též k uvolnění svalových vláken. Situaci si lze představit tak, že při usínání se vlastně vypínají nervové druhy, které za normálních okolností udržují naše svaly v napětí. Někdy ale může dojít k tomu, že se z takto uvolňujících se svalových vláken do míchy dostane série vzruchů. Na to pak mozek zareaguje vysláním informace, která vede k rychlému stažení svalu, neboli dojde k hypnagogickému záškubu.

K nejčastějším projevům hypnagogických záškubů patří trhnutí a otřes určité části či celého těla. Kromě toho se ale tento stav může projevovat i jinými příznaky, například pocitem pádu, smyslovým zábleskem, úlekem, halucinací, zrychleným dýcháním či srdečním tepem.

Spící žena na zádech v posteli.
zdroj: freepik.com

Četnost souvisí s naší psychikou, kofeinem i fyzickou aktivitou

Zatímco někdo se se záškuby během usínání potýká téměř každý večer, jiný jen výjimečně. Jejich četnost souvisí s emocemi a stresem. Pokud se právě nacházíte v období, kdy vás trápí pracovní či rodinné problémy, nebo nějaká další emocionálně náročná situace, je pravděpodobné, že se u vás záškuby objeví častěji. Jejich frekvenci zvyšuje také nadměrná tělesná námaha a vyšší množství kofeinu.

Možná prevence   

Vzhledem k tomu, že hypnagogické záškuby nejsou poruchou, ale přirozeným jevem, nevyžadují žádnou léčbu. Pokud jsou pro vás ale nepříjemné a rádi byste jejich frekvenci snížili, zaměřte se na prevenci jejich vzniku.

  • Pozor na kofein – snažte se snížit množství kofeinu, zejména odpoledne a večer
  • Vyhněte se stimulantům – kromě kofeinu omezte i množství nikotinu a alkoholu. Sklenka vína před spaním vám sice pomůže usnout, ale budete mít pravděpodobněji neklidný spánek a budete se budit.
  • Cvičte dříve – necvičte příliš pozdě, pokud už se rozhodnete cvičit večer, dávejte přednost nízkointenzivním formám cvičení, jako je například pilates nebo jóga
  • Osvojte si předspánkovou rutinu – alespoň půl hodiny před spánkem odložte tablety, notebooky, mobily, vypněte televizi, zhasněte světla a zpomalte. Pomůžete svému mozku připravit se na spánek.
  • Dechová cvičení – ke zpomalení a uklidnění mohou pomoci i speciální dechová cvičení, která se dají provádět i v posteli. Nadechněte se na 10 dob, poté 5 dob zadržte dech a následně 10 dob pomalu vydechujte.

Kromě záškubů nás při spánku může trápit také slintání. Co to vypovídá o našem zdraví?

Zdroj: healthline.com, sciencedirect.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X