Snažíte se zhubnout? Vyzkoušeli jste už nespočet diet a nic nezabírá a nevyhovuje vám? Někomu se může přerušovaný půst jevit jako ničím nepodložený extrém, ale opak je pravdou. Proč stojí za to jej vyzkoušet a co byste měli jíst v jednotlivých pauzách.
Co znamená přerušovaný půst
Je to trochu paradox, ale základním kamenem přerušovaného půstu je jídlo. Pokud část dne hladovíte a v čase, kdy se máte soustředit na příjem výživově hodnotných surovin, se ošidíte, zaděláváte si na problém, psychický i zdravotní.
Přerušovaný půst znamená, že dvě třetiny z celého dne – šestnáct hodin – vydržíte bez jídla. Do té doby se počítá i osmihodinový spánek. Zbylých osm hodin smíte jíst a držet se zdravého životního stylu. S rozdělením času můžete hýbat, ale výše zmiňovaný systém je nejoblíbenější.
Volte suroviny, které máte rádi, dají vám dostatek živin a vitamínů, zasytí vás a nejsou dráždivé. Jako dobrá inspirace se dá využít středomořská dieta plná zdravých tuků z olejů a oliv, zeleniny, ovoce a ryb.
Pití vody při půstu
Během přerušovaného půstu mají zelenou všechny nápoje bez kalorií. Vypít můžete neomezené množství vody, kávy bez mléka a cukru nebo bylinkových čajů. Nezapomeňte ale, že káva váš organismus dehydratuje. Někteří lidé z duchovních důvodů omezují i příjem tekutin, ale většinou jde jen o přesvědčení. Po zdravotní stránce nelze takové odpírání doporučit.
Jak naplánovat půst
Přerušovaný půst vyžaduje plán minimálně na den dopředu, abyste si včas připravili jídlo. Během pauzy, kdy můžete jíst, se soustřeďte jen na něj. Měli byste stihnout dvě porce a menší svačinu. Jedině tak budete mít dostatek energie a zároveň vytvoříte zásobu, aby tělo při pohybu nespalovalo jen rychle získané kalorie, ale i tělesný tuk.
Půst není nahodilá akce, kdy si něco ulovíte v lednici. Každé jídlo musí splňovat přísné parametry na poměr zeleniny, ovoce, bílkovin, sacharidů, zdravých tuků a vlákniny. Velkou část dne hladovíte, ale pocit hladu je to, co je u půstu pasé. Pokud máte stažený žaludek z nedostatku přijímaného jídla, máte špatně nastavený jídelníček. Není hodnotný a nezískáváte z něj dost živin pro “provoz těla” po zbytek dne.
Jak funguje hubnutí během půstu
Drtivá většina lidí, která se přerušovaným půstem nechá zlákat, chce zhubnout. Princip je velmi jednoduchý. Po příjmu potravy se do těla začne vyplavovat inzulín a tělo jako první spálí cukry. Tím se unaví a nemá potřebu ukrajovat z tukových zásob. Pokud je ale mezi jednotlivými porcemi dostatečný časový odstup, nenásilně tak organismus donutíte, aby si bral i z tuků a postupně snižoval tělesnou hmotnost.
Vyjma váhového úbytku byste měli u přerušovaného půstu shledávat i celou řadu dalších pozitiv. Patří mezi ně zejména:
- přívaly energie
- omlazení organismu
- lepší paměť a koncentrace
- nižší riziko srdečních chorob
- oddálení degenerativních onemocnění
Věděli jste, že díky pauzám mezi jídly vaše tělo nebude konečně vysílené z neustálého trávení a mnohem rychleji se zbaví toxinů? podívejte se i na další výhody přerušovaného půstu.
Pro koho je půst nevhodný
Přerušovaný půst není záležitost na dobu hubnutí, mnohdy u něj lidé zůstanou. Dělený způsob ale nemusí vyhovovat všem. Pro některé jde o zdravotní kontraindikace a je lepší zvolit jiný způsob stravování. V první řadě se to týká dětí a těhotných a kojících žen. Jejich jídelníček nesnese žádné experimenty. Minimálně o radu lékaře by měli požádat i diabetici, pacienti s hypertenzí nebo nádorovým onemocněním, lidé s poruchou příjmu potravy (i vyléčenou) a s potravinovými alergiemi.
Zdroj: lifehack.org
Přerušovaný půst mi vyhovuje, za 2 roky mám méně o 20 kg. Vše bez problémů. 😍😍😍
Hezký den,
jak byste si poradila s přerušovaným půstem v moji situaci, když:
vstávám ve 4 hodiny ráno, do práce přijedu v cca 5,15h., snídám nejdříve v 8 h., do té doby vypiji 700 ml.zázvorového čaje s citronem a lžičkou medu, během dopoledne doplním ještě 1,3 ltr černým čajem s citronem a 1,3 ltr čistou vodou s citronem a mátou. Obědvám cca v 11 h. a večeřím cca v 18 h.
Snažím se jíst během dne hodně zeleniny, dopoledne kapku ovoce (meloun, maliny, borůvky).
A spát chodím cca 21 h.
Ať dělám co dělám – nedokáži – dle tabulek přerušovaného půstu – jíst naposledy v 16 h.
Díky za nápad.
Romana
Tak vececi posunte na 16 h. Nevim v cem je problem.
Začněte jíst déle, v 11 hodin a jezte do 19 hodin. Posune se vám čas posledního jídla a do 11 to vydržíte s pitím a kávou, Ne?
Dobrý den chci radu jak mám dodržovat půst.
Ráno snidam o půl 5.
Svačinu v práci máme v 11 hodin.
Domů přijedu až o půl 4 a teprve obědvám.
V práci nemáme možnost si oběd ohřát.
Takže jedinou možnost aspoň teplého jídla mám až přijedu domů.
Ráno musím snídat než vyrazím do práce, protože si nemohu dovolit snídat v práci.
Jedinou možnost jídla v práci je až přestávka v 11 h
Děkuji vám moc za radu