Všimli jste si módní vlny otužování? Sportovci i celebrity celého světa se hromadně noří do ledové vody a lákají k tomu i další. Je otužování skutečně zdravé pro všechny? A s jakými neduhy může pomoci právě vám?
Proč je otužování zdravé
Jedním z hlavních důvodů, proč zvykat tělo na chlad, je efektivní posilování imunitního systému. Studená voda zvyšuje počet bílých krvinek v těle, protože tělo je nuceno rychle reagovat na měnící se podmínky. Postupně se tělo aktivuje k obraně a přizpůsobuje se teplotě vody.
Otužování vám může pomoci také při vaší snaze zbavit se přebytečných kilogramů. Srdce ve studené vodě musí pumpovat rychleji a tělo tak více pracuje, aby při plavání vše udrželo v teple. Je dokázáno, že při plavání ve studené vodě se spálí mnohem více kalorií, než při plavání v teplejší vodě, což přirozeně napomáhá hubnutí.
Trápí vás věčně studené ruce a nohy? Pak vězte, že otužování je vhodné právě pro vás. Zlepšení krevního oběhu je totiž dalším benefitem tohoto cvičení. Pro mnoho lidí je otužování prostředkem, jak si zlepšit zdraví. Plavání studenou vodou propláchne žíly, tepny a kapiláry. Žene krev na povrch, a proto dochází k zahřívání končetin a přizpůsobení se chladu.
Potřebujete povzbudit svoji či partnerovu chuť na sex? Zkuste společné otužování! Možná vás to překvapí, protože v minulosti byla studená voda vnímaná jako potlačující sexuální nutkání. Jistě znáte vtipy typu – běž se radši zchladit apod. Ale opak je pravdou! Studená voda zvyšuje libido, produkci testosteronu a estrogenu, a tím pádem i plodnost!
Víte, že při přípravě na koupání ve studené vodě vám může pomoci i speciální dýchání? Dechová cvičení jsou základem zdravého otužování i dle Wima Hofa, který je v současné době jeden z největších propagátorů otužování. Vyzkoušejte jednoduchá dechová cvičení, která vám pomohou i se zmírněním stresových situací.
Pravidla bezpečnosti při otužování
Láká vás vyzkoušet otužování a zažít ten báječný pocit po vynoření z ledové vody? Pobyt v chladu má svá pravidla, která je třeba s ohledem na vlastní zdraví dodržet. Vyhněte se “chlapáctví” a zbytečnému hecování, které mívá za následek pouze zdravotní rizika. Pokud začínáte s otužováním, dodržujte následující zásady:
- Aklimatizace – Přestože teplota klesá, nesmíte přestat plavat, hýbat se. Tělo si rychle na chlad zvykne.
- Terén – Nikdy neplavte v místě, kde to neznáte. Otevřená voda může být velmi nebezpečná. Ujistěte se, že přístup a výstup z vody je rychlý a bezpečný.
- Oblečení – Určitě nezapomínejte kromě plavek i na teplejší pokrývku hlavy – vlněné čepice či několik vrstev plaveckých čepic. Dobrým pomocníkem můžou být i chrániče sluchu či neoprenový oděv.
- Potápění – Potápění se doporučuje pouze pro zkušené plavce, kteří jej již absolvovali a to několikrát za sebou. Zde neplatí přístup do vody šokem – skok nebo potápění!! Studená voda v tomto případě může způsobit zástavu dechu a následnou smrt.
- Osobní limity – Jak teplota vody klesá, snižuje se i počet otužilců ve vodě. Není dobré v plavání přetrvávat extrémně dlouhou dobu s ohledem na klesající teploty. V zimě se doporučuje plavat maximálně časový úsek o délce 2 minuty.
- Pomalé zahřívání – Po opuštění vody není doporučována teplá sprcha, může způsobit šok a dokonce i zástavu srdce. Postačí se převléct do teplého oblečení, přehodit přes sebe teplou deku a vnitřně se zahřát horkým nealkoholickým nápojem.
Zdroj: iprshealth.com