Již od nepaměti se rodiny scházely u prostřeného stolu a během jídla se podělily o své zážitky z celého dne. Tento rituál společného stolování se začíná pomalu, ale jistě vytrácet. A ačkoliv rodinné stolování není asi zrovna trendy, výzkumy ukazují, že společné rodinné večeře mají mnoho benefitů. Které to jsou?
Co se v článku dozvíte?
Uvolněte se společnou konverzací
Pokud máte pocit, že přes den nemáte pořádně čas si s někým popovídat a vzít kamarádku na kafe je prakticky nemožné, řešení je jednodušší než byste čekali. U společné večeře s partnerem nebo dětmi se totiž můžete “vymluvit” stejně dobře, jako na placeném sezení u psychologa.
Společné stolování je přínosné pro vaše zdraví, a to jak psychické, tak i fyzické. Je to ideální příležitost k interakci, socializaci a snížení úzkostí.

Děti jí v rodinném kruhu zdravěji
Z výzkumů jasně vyplývá, že při rodinných jídlech děti častěji sáhnou po zdravých variantách jídel. Tím se u nich výrazně snižuje riziko obezity. Domácí jídla jsou také navíc pestrá, takže děti nejsou v jídle tak vybíravé a mají dostatečný příjem všech důležitých minerálů a vitamínů.
Ač by to na první dobrou člověka nenapadlo, děti které společně jedí s rodiči, mají větší slovní zásobu! Jak je to možné? Během společných rozhovorů u jídla děti pochytí spoustu nových slov od svých rodičů, se kterými by jinak nepřišly do styku.

A když už jsme u těch konverzací, děti, které stolují společně se svými rodiči dosahují ve škole lepších výsledků. Pokud své potomky necháte u jídla vyprávět o svých školních projektech a úkolech, pomůžete jim třeba odhalit i slabiny, na které by jinak nepřišly! A to se netýká pouze školních výsledků. Během společného stolování je také vyšší šance, že se rodiče dozví o případných problémech ve škole, například o šikanování.
Možná jste získali dojem, že společné stolování s rodinou je přínosné jen pro malé děti, ale kdepak! Puberťáci, kteří se pravidelně účastní rodinných večeří jsou prokazatelně šťastnější, duševně odolnější a citově vyrovnaní. Co se týče jejich chování, jsou spořádanější a nemají sklony k depresím.

Společné jídlo pro šťastné maminky
Ale abychom se nezmiňovali pouze o dětech. Výhody společného stolování se projevují také u matek, které mají většinou celou tabuli na starost. Maminky, které usedají ke stolu společně s dalšími členy rodiny, jsou méně ve stresu a celkově jsou šťastnější. Narozdíl od matek, které jedí samy.
Co ničí společné stolování
Patříte mezi rodiny, které spolu nemluví? Neustále u vás na pozadí hraje televize? Nebo si nemůžete pomoci a svým dětem neustále radíte a kritizujete je? Ve všech třech případech je lepší se podobným aktivitám vyhnout., jinak změní pohodovou večeři v utrpení pro všechny strany.

Proč jíst společně
Společné zasednutí ke stolu s rodinou slouží k prohloubení společných vztahů. Během stolování na své děti mluvte a nechte vyprávět i je – ať si etiketa říká co chce. Společným stolováním posílíte všechny členy rodiny – nejen psychicky. A hlavně je to čas, který strávíte se svou rodinou. A takový čas, pokud vše probíhá harmonicky a s láskou, je vždy kvalitně strávený.
Zdroj: brainfodder.org