Žít s Parkinsonem neznamená jen omezení, zkuste změnu životního stylu

Parkinsonova choroba je jedním z neurodegenerativních onemocnění. Je druhou nejčastější poruchu svého typu, kterou trpí asi 10 milionů lidí na celém světě. Hlavními projevy jsou třes rukou, nerovnoměrná řeč a problémy s rovnováhou. Věděli jste, že úpravou životního stylu můžete zlepšit kvalitu života s Parkinsonem?

Jak trénovat rovnováhu s Parkinsonem

Tři slova, na které je důležité se zaměřit. Nemocní mívají většinou problémy s rovnováhou. U takových osob se doporučuje pomalý soustředěný pohyb, i když se osoba cítí bezstarostně a tvrdí, že to není potřeba. 

Naučte se ranní rutinu. Než vstanete z postele, nejdříve se posaďte a počkejte asi 15 sekund. Když se postavíte na nohy počkejte dalších 15 sekund a pak teprve udělejte první kroky. Tím předejdete zbytečným pádům. 

jak cvičit při parkinsonismu
pixabay.com

Ať už trpíte Parkinsonem nebo se staráte o někoho nemocného, myslete na zdravý pohyb. Nějaký druh cvičení by měl být součástí každého životního stylu, jestli chcete zůstat dlouho fit. Pravidelný pohyb a protahování vám zajistí mnoho výhod, jako je zlepšení koordinace nebo větší svalová síla. 

Zdravé stravování pro pacienty s Parkinsonismem

Nemocní mívají většinou problémy se zácpou, příčinou je nedostatek vlákniny, kterou můžete doplnit zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny. Vyzkoušejte druhy s velkým obsahem antioxidantů, jako jsou borůvky nebo špenát. 

Myslete také na dostatek tekutin, které vám pomohou od svalových křečí a zajistí správnou hydrataci. 

Nejste si jistí, jestli trpíte zrovna tímto onemocněním? Naučte se rozpoznat první příznaky Parkinsonovy choroby již v jejích počátcích.

Pravidla života při parkinsonismu
pixabay.com

Stres zhoršuje příznaky Parkinsonovy choroby

Jak asi všichni dobře víte, stres škodí a doprovází spoustu onemocnění. Je velmi jednoduché říct: vyhněte se stresu, v praxi to totiž bývá složitější. Snažte se alespoň vyhýbat napjatým okamžikům, stres může způsobit zhoršení onemocnění a způsobit takzvaný bod mrazu, kdy nejste schopni pohybu. Uvolněte se pomocí meditace nebo jiných relaxačních dýchacích cvičení. 

Lidé si často stěžují na špatný spánek způsobený množstvím léků, které berou. Spánek je důležitý pro každého, během něj dochází k zotavení těla a přípravy na další náročný den. Dobré je si stanovit takzvaný spánkový řád, choďte spát ve stejnou dobu každý den a vyhněte se dlouhému sledování televize. Před spaním si vyvětrejte ložnici a omezte konzumaci tekutin na večer. 

nemoci seniorů
pixabay.com

Rodina je na prvním místě

Buďte pozitivní a veselí. Nevyhýbejte se sociálnímu kontaktu, zajděte si do divadla nebo na výstavu, choďte ven na čerstvý vzduch a kupte si něco, co vám udělá radost. Mít koníček je důležité, ať už je to zpěv, malování, pečení, práce na zahradě, čtení… Věnujte se zkrátka tomu, co vás těší. 

Ať už nemocí trpíte vy nebo vaši blízcí, nezapomínejte, že rodina je tu pro vás vždy, stejně tak přátelé. Jednou pomůžete vy jim a podruhé oni vám. Jsou to nejsilnější pouta, která existují. Nemáte ani tušení, kolik nemocí se dá vyléčit nebo zlepšit špetkou lásky. Buďte ohleduplní, zdvořilí a vděční, že máte jeden druhého.

Podpora v rodině je důležitá
pixabay.com

Zdroj: activebeat.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X