Menopauza a vedlejší účinky hormonální terapie

Každá žena je jedinečná, s tím souvisí i začátek a průběh menopauzy. Většinou začíná po čtyřicítce, každou ženu zasáhne jinak a doprovází ji po zbytek života. Tyto stavy bývají doprovázeny návaly horka, špatnou náladou a sníženým libidem. Kdy je nutné nasadit hormonální substituční terapii a kdy je lepší nechat to na přírodě?

Menopauza není tabu

Hormonální substituční léčba se zaměřuje na náhradu hormonů, které jsou za běžných okolností tvořeny pohlavními žlázami. Mezi tyto hormony patří progesteron, estrogen a testosteron. Postupným stárnutím se ale u každého jedince snižuje produkce zmíněných hormonů, a to může být doprovázeno nepříznivými příznaky zejména u žen během klimakteria. Cílem terapie je zlepšit tyto stavy a dopřát ženě pocit pohodlí. 

Existuje více druhů hormonálních terapií. Jednou z možností je léčba pomocí estrogenu. Tento hormon se používá při prvních příznacích nástupu menopauzy a předepisuje se většinou ženám, které nemají dělohu. Druhou možností je léčba pomocí estrogenu a progesteronu. Tuto terapii podstupují ženy s dělohou, tedy ty, které neprodělaly hysterektomii, progesteron v tomto případě slouží jako prevence rakoviny dělohy. Estrogen zmírňuje vaginální příznaky jako je sucho, pálení či svědění.

Hormonální terapie během klimakteria
pixabay.com

Terapie pod drobnohledem

Rozlišujeme systémovou hormonální terapii a terapii nízkými dávkami. Léčba může probíhat formou užívání pilulek, pomocí gelů nebo náplastí.

  • Některé zdroje uvádí, že nejběžnější terapií je estrogenová léčba pomocí pilulek, které se nejčastěji užívají jedenkrát denně s jídlem. Výhodou je, že snižují riziko osteoporózy. Velkou nevýhodou zůstává zvýšené riziko mozkových a cévních příhod spolu se zvýšeným rizikem výskytu krevních sraženin, které mohou být smrtelně nebezpečné. 
  • Další z možností jsou náplasti, ze kterých putuje estrogen přímo do krve, na rozdíl od pilulek, u nichž vede cesta hormonu přes játra. Nevýhodou je teplo a sluneční záření, které může náplast poškodit.
  • Krémy, gely a spreje se nanáší většinou na pokožku nohou a paží, přes kterou dochází ke vstřebání přímo do krve. Nevýhodou je, že tato léčba není ještě tolik prozkoumána jako předešlé terapie.
Hormonální substituce během menopauzy
pixabay.com

Vedlejší účinky hormonální léčby

Do roku 2000 užívalo syntetický estrogen k léčbě příznaků menopauzy až 10 milionů žen v Americe. V roce 2002 byla provedena studie o léčbě pomocí hormonů, od té doby číslo rapidně kleslo. 

Vědci zjistili, že ženy, které užívaly hormonální přípravek Prempro měly zvýšené riziko srdečních onemocnění, krevních sraženin, rakoviny prsu a mozkové mrtvice. Výsledky tehdejší studie měly velký dopad na průmysl, většina žen tehdy od hormonální terapie odstoupila. V dnešní době máme jiné možnosti než před dvaceti lety, od té doby bylo provedeno několik výzkumů v tomto oboru, tudíž se dnešní ženy nemusí obávat takových rizik. Některé zdroje navíc uvádí, že studie z roku 2000 byla špatně pochopena a zavádějící. 

Ředitelka organizace Severoamerické menopauzy a profesorka gynekologie ve Virginii uvádí, že většina žen se obejde bez terapie. 

Je důležité si uvědomit, že každý lék přináší výhody i rizika. V tomto případě to může být: nadměrné zadržování tekutin, bolesti hlavy nebo změna pleti. Než se rozhodnete tuto léčbu podstoupit, prodiskutujte to se svým gynekologem a rozhodněte se, jestli vám to za to stojí. Rozhodnutí je čistě ve vašich rukou. 

Jak poznám že se blíží přechod
pixabay.com

Zdroj: activebeat.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X