Často se diskutuje o tom, zda řešení různých hádanek či křížovek má vliv na mentální úpadek ve vyšším věku. Patříte i vy mezi zapálené křížovkáře nebo zaměstnáváte svoji mysl jiným způsobem? Ať už rádi luštíte, nebo ne, máme pro vás malou radu, jak nestárnout.
Průběh studie skrze křížovky
Vědci z Univerzity v Aberdeenu, Národní Univerzity Irska a NHS Grampian provedli studii, která byla zaměřena na mentální chování starších lidí.
Bylo zjištěno, že lidé, kteří rádi luští křížovky, mají do věku 64 let lepší výsledky mentální činnosti, než lidé, kteří se této činnosti nevěnují. Pozoruhodné je, že po dosažení této věkové hranice křížovky nepomůžou a obě skupiny lidí začínají stejně mentálně upadat.
Výzkumu se zúčastnilo 498 Skotů narozených v roce 1936. Všichni z nich ve svých 11 letech absolvovali test IQ, díky čemuž bylo možné zohlednit vliv vlastní inteligence.
Vědci během studie předložili lidem dva testy mentálních schopností, kterém jim v průběhu výzkumu předložili celkem pětkrát. Testy zahrnovaly zapamatování si seznamu slov nebo shodu symbolů odpovídajících si s číslicemi. Dále zkoumali změny duševního charakteru, otázky byly zaměřeny hlavně na: čtení, abstraktní myšlení, intelektuální zvědavost a řešení problémů.
Vyšší IQ znamená lepší činnost mozku jen do důchodu
Větší pravděpodobnost intelektuálního zapojení měli lidé, kteří dosáhli v raném věku vyššího skóre v inteligenčních testech. Mentální schopnosti lidí začaly během výzkumu po dosažení 64 let strmě klesat. Z původních 498 dobrovolníků zůstalo pouze 96, kteří se účastnili posledního kola testování. Tento fakt výzkumníkům výsledky velmi zkreslil. Je totiž pravděpodobné, že lidé, kteří začali během výzkumu mentálně upadat, se nechtěli dále nechat testovat a výzkum opustili. Řada lidí během výzkumu zemřela a s jinými došlo k přerušení kontaktu. Otázkou tedy zůstává, můžeme brát výsledky studie za věrohodné?
Tipy na procvičování mozku
Vědci radí: pokud máte rádi křížovky, neodkládejte to na později, čím dříve začnete, tím lépe. Toto procvičování je dobré pro mozek, krevní oběh ale i pro srdce. Neexistuje způsob, jak se zcela vyhnout demenci. její riziko však můžete snížit a celý proces oddálit pravidelnou fyzickou aktivitou, pestrou stravou, vyhýbáním se dlouhodobému stresu a celkově zdravým životním stylem.