Obranyschopnost našeho těla vůči všem nepříznivým vlivům přímo souvisí s tím, jaké jídlo jíme. Zatímco některé druhy potravin posilují imunitu, jiné ji zase oslabují. Kterým bychom se měli nejen v zimních měsících raději vyhýbat?
Ultra zpracované potraviny
Loupání, krájení, mixování, mrazení, vaření, dochucování, pečení… to všechno jsou procesy, které souhrnně nazýváme jako zpracování potravin. Všeobecně platí, že čím více zpracované jídlo jíme, tím menší přínos má pro náš organismus.
Vybírejte v obchodě převážně základní suroviny a sami si z nich vařte. Pokud nemůžete žít bez smažených brambůrků, připravte si jejich zdravější alternativu v horkovzdušné fritéze s minimem tuku a vlastnoručně vybraným kořením. Místo sladkých tyčinek si upečte domácí bábovku nebo se zakousněte do čerstvého ovoce plného přírodních cukrů, vitamínů, vlákniny a antioxidantů.
Sladkosti
Je vědecky dokázáno, že nadměrná spotřeba cukru úzce souvisí s oslabenou imunitou. Glukóza je živnou půdou pro všechny možné druhy bakterií i zánětů. Pokud chcete mít organismus, který odolá každodenním nájezdům vnějších zdrojů infekce, vytvořte v něm prostředí bez přemíry cukru.
Pokud potřebujete vzpruhu, dejte si místo čokolády zelený čaj nebo svižnou procházku po okolí. Patříte mezi ty, kteří si nedovedou představit začátek dne bez sladké snídaně? Vyzkoušejte ovesnou kaši, která vám dodá dostatek pomalých cukrů spolu s řadou užitečných živin pro celé tělo.
Mléčné výrobky
Možná vás to překvapí, ale mléčné výrobky rozhodně nepatří mezi potraviny, které vám utuží zdravý kořínek. Zejména v zimních měsících působí na náš organismus příliš chladivě a například tradiční čínská medicína je v tomto období důrazně nedoporučuje konzumovat.
Mléčný cukr- laktóza – působí v našem těle stejně jako bílý cukr, tedy poskytuje ideální prostor pro rozvoj zánětů a nemocí.
Vyhýbejte se v zimě hlavně čerstvým mléčným výrobkům, jako je čerstvý sýr, mozzarella, tvaroh nebo studené mléko z lednice. Vyzkoušejte kozí mléko, které má jiné složení a našemu tělu prospívá mnohem lépe.
Smažená jídla
Pravděpodobně nenajdeme žádný zdravotní přínos konzumace smažených a fritovaných pokrmů, podíl na oslabení imunity však nelze v tomto případě opomenout. Do běžně prodávaných smažených jídel z fast foodu se běžně používá antioxidant E319 – Terciální butylhydrochinon (TBHQ). Díky němu vydrží smažené dobroty déle čerstvé a křupavé, ale zároveň se jedná o látku, která přímo zabraňuje imunitní reakci, kterou tělo spouští např. při chřipce a dalších respiračních onemocněních.
Pokud už musíte smažené jídlo konzumovat, připravte si jej raději doma bez zbytečné (a nebezpečné) chemie.
Těstoviny a pizza
Na první pohled běžná italská jídla jsou přímo koktejlem surovin oslabujících naši obranyschopnost. Kombinace bílé mouky, lepku, přidaného cukru a mléčných výrobků je dokonalou živnou půdou pro záněty a infekční onemocnění.
Vyzkoušejte zdravější varianty těchto oblíbených jídel- bílou mouku nahraďte celozrnnou, vyhněte se zbytečnému přislazování (nebo použijte stévii) a pokud si tyto pochoutky nedokážete představit bez vrstvy sýra, volte co nejvyzrálejší druhy, jako je parmazán, grana padano nebo uleželý kozí sýr.
Alkohol
Nevěřte babským radám, že panák slivovice denně vás ochrání před nákazou. Záleží však na tom, kdy si jej dáte. Sklenička alkoholu před spaním může narušit přirozený průběh REM fáze spánku, která má zcela zásadní vliv na vaši imunitu. Absolutní tabu je potom pití alkoholu v kombinaci s běžně dostupnými léky na tlumení horečky či bolesti, které se užívají v první fázi nachlazení.
Zdroj: activebeat.com