Všichni uděláme jednu zásadní chybu – k lékaři jdeme jen tehdy, když se cítíme nemocní. A nejde o běžné infekce. Můžeme cítit bolest celé týdny, mít zdravotní problémy, které brání normálnímu fungování, a než půjdeme k lékaři, nemoc se vyvine navždy. Proč je tedy dobré si pravidelně kontrolovat tlak?
Pro většinu z nás se zdá, že lékaři jsou v nemocnici jen k léčbě. Mezitím zapomínáme na jejich další velmi důležitou roli. Lékaři, i když provádějí různé preventivní vyšetření, mohou průběžně hodnotit náš zdravotní stav a reagovat, jakmile se objeví první znepokojivé příznaky. Obvykle si však domluvíme schůzku, pouze pokud s námi něco není v pořádku, nebo pokud chytíme infekci. Ve většině případů nám stav umožňuje provádět účinnou léčbu. Někdy je však příliš pozdě. Zapomínáme, že rozvoji mnoha nemocí lze zabránit pomocí preventivních opatření. Není bez důvodu, že se říká, že pravidelně provádí morfologii, měří krevní tlak a v případě žen dokonce provádí cytologii nebo samovyšetření prsu. Všechny tyto činnosti nám umožňují chránit se proti nemoci nebo s ní bojovat v zárodku. Není proto od věci si domů pořídit tlakoměr.
Správný tlak
Práce srdce může být srovnávána s činností pumpy. Nasává krev a tlačí krev do tepen. Když je krev vytlačena ze srdečního svalu do hlavní tepny, je krevní tlak vyšší (systolický, jinak vyšší). Když se srdce uvolní a naplní krví, tlak (diastolický nebo nižší) je nižší. Takže arteriální tlak není nic jiného než síla, se kterou krev teče proti stěnám tepny. Jeho hladina je uvedena v milimetrech rtuti.
Velikost tlaku závisí na síle srdeční kontrakce, počtu jeho tepů za minutu, objemu cirkulující krve a odporu proudící krve k tepnám. Jeho fluktuace je normální jev, který odráží naše chování a emoce. Tlak stoupá, když kopeme v zahradě, neseme, jsme nervózní, hádáme se nebo milujeme. Snižuje se, když odpočíváme a spíme.
Ideální hodnota by měla být 120/80 mmHg, ale není důvod se obávat, že zůstane v rozmezí 140/90 mmHg. Pokud je však některé z těchto čísel vyšší, může mít váš lékař podezření na hypertenzi. Ale pozor, systolický tlak se s věkem zvyšuje a diastolický tlak se může dokonce snižovat. Například tlak 160/70 mmHg je důvodem ke zvláštnímu znepokojení. Když je horní tlak vysoký a dolní tlak nízký, lékaři nazývají tento stav izolovanou systolickou hypertenzí. Vyskytuje se velmi často u starších osob a výrazně zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Snížení horního tlaku chrání před těmito komplikacemi.
Pozor na hypertenzi
Hypertenze je nejčastější kardiovaskulární onemocnění. Ovlivňuje téměř 30 procent dospělých, ale většina z nich ani neví, že mají tlak výrazně nad přípustnou normou. Proč? Protože si tělo může zvyknout na vysoký tlak, někteří dokonce dobře fungují a cítí se neustále rozrušeni. Pohání je. Lidé s hypertenzí roky nemusí mít žádné nepohodlí. A najednou někdo trpí infarktem nebo mrtvicí. Proto je hypertenze nazývána záludným zabijákem. Mezi příznaky, které jasně ukazují na hypertenzi, patří napětí hlavy a tinnitus nebo náhlé bolesti hlavy, stejně jako závratě spojené s tmavými skvrnami před očima. Dlouhodobá hypertenze také vede k fyzické a duševní únavě, poruchám koncentrace, podrážděnosti a problémům s usínáním. Příznaky nemoci mohou být také komprese a palpitace, dušnost, dušnost s námahou. Bohužel se tyto příznaky projevují velmi pozdě, když je nemoc již velmi pokročilá. Je proto důležité si pravidelně měřit tlak i doma.