Afrodiziakum je definováno jako potravina nebo látka obecně, která probuzuje sexuální instinkt člověka a umocňuje prožitek ze sexu. Z toho důvodu jsou samozřejmě potraviny s tímto účinkem velmi oblíbené, ve velkém se pěstují a prodávají právě s příslibem zlepšení sexuálního života.
1. Maca
Maca, neboli řeřicha peruánská, je sladká kořenová zelenina se spoustou zdravotních přínosů. V Jižní Americe se běžně používá ke zlepšení plodnosti, i proto se jí říká „Peruánská viagra“. Roste převážně v horách v Peru a je příbuzná s brokolicí, květákem, kapustou a zelím. Maca je jednou z poměrně populárních přírodních afrodiziakálních potravin, které již byly vědecky otestované. Studie prováděné na zvířatech potvrzují zvýšené libido po požití této rostliny u myší a krys.
Také na člověka má maca pozitivní účinky. Účastníci několika studií potvrdili zvýšenou sexuální touhu poté, co jim byla maca servírována. Maca navíc pomáhá omezit ztrátu libida, což se obvykle stává v důsledku užívání antidepresiv. Vědci doporučují užívat 1-4 gramy macy každý den po dobu 2-12 týdnů. Účastníci na tuto rostlinu většinou reagovali dobře, jen u některých se objevily nepodstatné vedlejší účinky. Většina studií doposud neprozkoumala dlouhodobý efekt této rostliny na lidské tělo.
Závěr: Maca je sladká kořenová zelenina, která zvyšuje libido.
2. Tribulus
Tribulus, neboli kotvičník zemní, je poléhavá bylina často rostoucí v suchém prostředí. Obvykle se používá ke zlepšení atletického výkonu, plodnosti a proti ztrácení libida. Tento produkt byl vyzkoušen na zvířatech, u kterých se po podání tribulu prokázalo zvýšené množství spermatu. Jiná studie zapojila 88 % žen trpících sexuální disfunkcí, které po požití 250 mg Tribulu po dobu 90 dní zaznamenaly zvýšené sexuální uspokojení.
Skupina jiných výzkumníků prozkoumala účinky tribulu na sexuálně disfunkční ženy, když jim čtyři týdny dávala 7.5 mg látky. Ženy poté přiznaly, že se zvýšila jejich sexuální touha, lubrikace a míra celkového uspokojení. Na mužích však účinky tribulu nejsou zatím dostatečně prozkoumány.
Závěr: Tribulus je rostlina s možnými afrodiziakálními účinky, které se projevují především u žen.Na mužích nebyla tato látka zatím testována.
3. Ginkgo Biloba
Ginkgo Biloba je bylinný produkt vyrobený z jednoho z nejstarších druhů stromů na planetě – z jinanu dvojlaločného. Je populární v tradiční čínské medicíně, kde se využívá při léčení mnoha nemocí, včetně deprese a sexuálního nechutenství. Ginkgo biloba se považuje za afrodiziakum, protože pomáhá zklidňovat krevní řečiště a zvyšuje průtok krve.
Výsledky studií se však poměrně liší. Jedna ze studií například zjistila, že ginkgo biloba snižuje ztrátu libida způsobenou užíváním antidepresiv u přibližně 84 % účastníků. Jak muži, tak ženy prohlásili, že zažili větší touhu, vzrušení a schopnost dosáhnout orgasmu už po požití 60-120 mg denně. Účinky však byly silnější u ženských účastnic.
Následující studie však nezaznamenala žádná zlepšení v podobné skupině lidí, kteří užili ginkgo bilobu. Ginkgo biloba je víceméně nezávadná, ale může způsobovat řídnutí hustoty krve. Pokud užíváte léky, raději se o ginkgo bilobě poraďte s odborníkem.
Závěr: Ginkgo biloba patří mezi afrodiziaka, ale její účinky nejsou vědecky jednoznačně prokázané. Tato bylinka může způsobovat problémy s krví, proto před jejím užíváním navštivte lékaře.
4. Červený ženšen
Ženšen je další oblíbená rostlina používaná v čínské medicíně. Právě červený ženšen se obvykle používá k léčbě nízkého libida a sexuality jako takové. Některé studie jej testovaly na mužích a zjistily, že je ženšen až dvakrát tak efektivní než placebo a že zlepšuje erekci.
Menší studie provedená na ženách v menopauze prokázala, že ženšen zlepšuje jejich sexuální vzrušení. Tyto výsledky však přesto nejsou univerzální. Před jistými závěry bychom neměli sílu a účinnost této látky přeceňovat. Jedna studie podávala účastníkům 2 gramy červeného ženšenu denně po dobu 4-12 týdnů. Účastníci většinou na tuto látku reagovali dobře, ale zároveň se vyskytly problémy s hustotou krve a při léčení rakoviny. Ženšen navíc může způsobit bolest hlavy, zácpu a žaludeční vředy.
Závěr: Červený ženšen je populární rostlina, která může pomáhat zlepšovat sexuální zážitky a erekci, přesto tyto informace nejsou dostatečně vědecky ověřené.
5. Pískavice
Pískavice řecké seno je celosvětově pěstovaná bylina. Její semínka se nejčastěji objevují na talířích v jižní Asii, popularitu si získala díky protizánětlivým účinkům a zvyšování libida. Možná si to i zaslouží – tato bylinka obsahuje množství látek, které naše tělo dokáže využít k přeměně na sexuální hormony – estrogen a testosteron. Studie, v níž bylo mužům podáváno 600 mg této látky denně po dobu šesti týdnů, zjistila, že muži dosahovali častějších orgasmů.
Také na ženách zaznamenala studie pozitivní účinky. V porovnání s placebem se pískavici dařilo lépe u obou pohlaví. Pískavice obvykle nemá žádný negativní dopad, může však způsobovat podráždění žaludku.
Závěr: Pískavice řecké seno pomáhá zvyšovat sexuální touhu jak u mužů, tak u žen. Některým však nemusí ze zdravotních důvodů prospívat.
6. Pistácie
Pistácii lidé jedí už od šestého tisíciletí před naším letopočtem. Pistácie má totiž celou řadu skvělých vlastností – je výživná, bohatá na bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky. Pistácie může pomoci snížit krevní tlak, udržet si váhu a snížit riziko vzniku srdečního onemocnění. Může také ale pomoci snížit příznaky špatné erekce. Muži, kteří se zúčastnili studie a užívali 100 gramů pistácií denně po dobu tří týdnů, zaznamenali lepší prokrvování penisu a pevnější erekci.
Odborníci se domnívají, že se tak stalo díky schopnosti pistáciových oříšků zlepšit krevní cholesterol a zajistit tak lepší průtok krve celým tělem. Tato studie však nepracovala s nezávislou skupinou, proto je těžké správně si vyložit výsledky. Před jakýmikoliv závěry by se látka měla více prozkoumat.
Závěr: Pistáciové oříšky zvyšují průtok krve, což vede k pevnější erekci. Před jistými závěry je však třeba provést více studií.
7. Šafrán
Šafrán je koření vyráběné ze stejnojmenné rostliny. Původně pochází z jihozápadní Asie a jedná se o jedno z nejdražších koření. Toto koření se často používá jako alternativní léčba, která pomáhá s depresí, snižováním stresu a zlepšováním nálady. Šafrán je navíc oblíbený i díky svým možným afrodiziakálním vlastnostem, zvlášť u jedinců užívajících antidepresiva.
Studie, která se zaměřila na muže a podávala jim 30 mg šafránu denně po dobu čtyř týdnů, zaznamenala velké zlepšení erekce. Následující studie u žen zjistila, že i ženám se zvýšila lubrikace a míra celkového sexuálního vzrušení. Tyto studie však byly provedeny na lidech, kteří současně užívají antidepresiva, proto jejich výsledky nemůžeme brát jako definitivní.
Závěr: Šafrán může pomoci se zvýšením libida u jedinců, kteří užívají antidepresiva. U dalších skupin však výsledky neznáme.
Známá afrodiziaka, která nejsou vědecky podložená
Také některé další potraviny se označují za afrodiziakální. Jejich vlastnosti v tomto ohledu však nejsou nijak vědecky ověřeny.
- Čokoláda: Obsah kakaa má afrodiziakální účinky převážně u žen.
- Ústřice: Na lidech nebyly vlastnosti ústřic na libido testovány, ale u krys se jako afrodiziakum osvědčily.
- Drmek: Toto bobulovité ovoce zvyšuje hladinu hormonů a snižuje příznaky premenstruačního syndromu (PMS) u žen. Jinak neexistují žádné důkazy, že by zvyšoval libido.
- Med: Už celá staletí se používá na svatbách, aby do manželství přinesl lásku. Některé druhy medu se považují za sexuální stimulanty. To však nepotvrdily žádné předchozí studie, med navíc může obsahovat některé nebezpečné toxiny.
- Škornice: V tradiční čínské medicíně se používá k léčbě poruch potence. Pozitivní vlastnosti byly ověřeny u zvířat, na lidech však testována nebyla.
- Chilli papričky: Říká se, že kapsaicin, který je v pálivých chilli papričkách v hojné míře obsažen, stimuluje nervová zakončení na jazyku, což způsobuje uvolňování chemikálií, které nás dokáží vzrušit. Tuto pověru však studie nepotvrzují.
- Alkohol: Alkohol by se dal použít jako afrodiziakum v tom smyslu, že dokáže muže i ženy spolehlivě uvolnit. Pití přes míru však může naopak snižovat sexualitu.
Závěr: Výše uvedené potraviny se často doporučují, protože zlepšují sexuální touhu. Vědecké studie však jejich vlastnosti nepotvrzují.
Na úplný závěr
Pokud chcete zvýšit sexualitu, výše uvedené potraviny mohou potenciálně mít některé afrodiziakální vlastnosti. Pokud chcete některé z těchto látek vyzkoušet, začněte s malým množstvím. Důležité je také zmínit, že pokud berete léky, tyto látky s nimi mohou reagovat (ne vždy pozitivně). Předtím, než začnete užívat afrodiziaka, se poraďte se svým lékařem.