6 neobvyklých potravin a nápojů, které podpoří zdraví srdce

Je všeobecně známo, že pro zdraví kardiovaskulárního systému je přínosná strava bohatá na vlákninu, zdravé tuky, s nízkým obsahem cholesterolu, obsahující například rutin či strava, která obsahuje látky roztahující cévy. Ke zdraví kardiovaskulárního sytému však přispívají i některé jiné potraviny a nápoje, od kterých byste to možná nečekali. Jaké to jsou?

Pivo

Vypití sklenky kvalitního červeného vína pravidelně jednou týdně je pro srdce velmi přínosné. Svůj přínos pro zdraví srdce skrývá však i pivo. Výzkumy ukazují, že konzumace kvalitního piva či vína podporují zdraví srdce, pokud jsou konzumovány s mírou! V opačném případě mohou alkoholické nápoje kardiovaskulárnímu systému zbytečně uškodit. I konzumace více než jednoho piva za den již může být riziková.

Káva

Káva je mnohdy prohlašována za nápoj pro zdraví srdce nepřínosný. Kvalitní káva však v rozumné míře může naopak ke zdraví vašeho srdce přispívat. Zvyšuje totiž míru HDL (dobrého) cholesterolu a snižuje riziko vzniku zánětu. Díky tomu je vaše srdce zdravé a snižuje také riziko vzniku diabetu. Dopřávejte si však pouze kávu kvalitní a v omezené míře.

Vejce

Zdravotní přínos vajec pro srdeční zdraví byl mnohokrát zpochybňován. Adekvátní konzumace vajec však nezvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Podle studie dokonce lidé, kteří jedli 3 vejce denně, zvýšili svůj HDL cholesterol, ale snížil se u nich LDL cholesterol i po 12 týdnech konzumace. Vejce přináší do těla vitamíny z řady B a vitamín D, které jsou pro zdraví srdce důležité.

Arašídové máslo

Kvalitní arašídové máslo může být velmi přínosné pro zdraví srdce. I když je tučné, obsahuje zdravé tuky, jelikož je vyrobeno jen z arašídů. Důležité je arašídové máslo konzumovat s mírou, stačí jedna lžička denně. Arašídové máslo je dobrým zdrojem tuků, bílkovin a dobře zasytí. Vybírejte však arašídová másla bez zbytečných ingrediencí, jako je cukr a palmový tuk. Ideální je výroba domácího arašídového másla.

Tmavá čokoláda

I tmavá čokoláda je díky vysokého obsahu antioxidantů zdraví přínosná. Obsahuje také flavonoidy, které podporují zdraví kardiovaskulárního systému. Nutné je však kupovat kvalitní hořkou čokoládu obsahující více než 70 % kakaa.

Pálivé papričky

Preventivním ochráncem zdraví kardiovaskulárního systému jsou i chilli papričky. Obsahují známou látku kapsaicin, která snižuje hladinu cholesterolu a snižuje riziko tvorby plaku. Zlepšuje také cirkulaci krve a rozšiřuje cévy. Občasné přidání chilli papriček do vašich pokrmů tedy není pro srdce nijak nezdravé.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X