5 esenciálních olejů s antibakteriálními účinky, které pomohou při léčbě i úklidu

Esenciální oleje mají široké možnosti využití. Některé z nich mohou fungovat jako antibakteriální činidla, která oceníte při úklidu i ošetření drobných ran. Jaké esenciální oleje s antibakteriálními účinky by vám doma neměly chybět?

Esenciální olej

Esenciální oleje mohou být označeny také jako silice či éterické oleje. Jedná se o těkavé (vypařují se), nerozpustné, olejovité látky či směsi látek. Jsou vonné a často léčivé. Zpravidla bývají získávány z rostlin extrakcí a následnou destilací s vodní párou. V dnešní době známe kolem 3 000 druhů éterických olejů, které obsahují více než 1 000 látek. Některé rostlinné čeledi jsou tvorbou silic typické, jedná se například o borovicovité, miříkovité, hluchavkovité, růžovité apod.

Účinky

Vlastnosti esenciálních olejů vždy závisí na chemickém složení konkrétní rostliny. Mohou mít však účinky desinfekční a antiseptické, mohou dráždit kůži a způsobovat pocity tepla (hodí se do mastí proti revmatismu), slabě dráždí žaludeční sliznice (podporují tak chuť k jídlu), mají protizánětlivé účinky, uvolňují křeče či mají močopudné účinky apod.

EKO úklid

Velmi populárním se stal tzv. ekologický úklid, který se snaží používat pouze přírodní pomocníky a úklidové prostředky, které neobsahují žádné chemikálie. Často se tak dnes k úklidu používá ocet, soda, citron či esenciální oleje, které prostory dezinfikují a krásně je provoní. Hodí se k úklidu, koupelny, toalety, kuchyně, podlah atd.

Druhy

Eukalyptus

Eukalyptový esenciální olej má silné antiseptické účinky. Hodit se vám bude nejen při nachlazení, jelikož uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje odkašlávání, ale je také antibakteriálním činidlem, které ničí bakterie a tlumí projevy zánětu. Eukalyptový olej lze inhalovat či aplikovat s jiným olejem na hrudník a mezi lopatky. Použít jej můžete také při úklidu. Dezinfikuje a místnost krásně provoní. I při úklidu na vás působí léčivě a vyhnete se tak použití zbytečných chemikálií.

Tea tree olej

Velmi oblíbeným pomocníkem je také tea tree olej, který lze používat univerzálně, má silné antiseptické vlastnosti. Používat ho lze také k inhalaci, masážím a k dezinfekci drobných ran. Užívat lze tea tree olej i při úklidu.

Skořice

Skořicový esenciální olej dokonale voní a vyniká antiseptickými a antimykotickými vlastnostmi. Pokud si jej nakapete do difuzéru či aroma lampy, povzbuzuje organismus. Má také zahřívací efekt, což oceníte zvláště v zimě. Můžete ho přidat do vašich tělových krémů, ale také do vody, kterou budete vytírat podlahu. Díky antimykotickým účinkům je vhodný i při úklidu koupelny.

Citron

Citrusový esenciální olej podporuje dobrou náladu a energizuje. Osvěží nejen vaši mysl a tělo, ale také koupelnu či toaletu. Pár kapek citrusového oleje k úklidu bohatě stačí. Citron má také bělicí účinky, které oceníte při úklidu koupelny i kuchyně. Díky antiseptickým účinkům si hravě poradí s bakteriemi a viry. Je také pomocníkem při bolestech hlavy a pomůže při infekci dýchacích cest.

Máta

Osvěžení vám i vašemu domovu dopřeje mátový esenciální olej. Má nesmírně příznivé vlivy na trávicí trakt, který uklidňuje. Esenciální olej má antibakteriální a antivirové schopnosti a příjemně chladí. Máta se tak na rozdíl od skořice hodí především v létě. Mátový olej můžete inhalovat, používat k masážím či ho užívat vnitřně. V takovém případě je nutné volit naprosto čistý přírodní esenciální olej určený k vnitřnímu užití.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X