Počet včel prudce klesá, je nejvyšší čas je chránit

Populace včel celosvětově rychle klesá. Jen ve Spojených státech klesl jejich počet za posledních 5 let zhruba o 30%. Teto pokles je natolik prudký, že mu vědci dokonce dali jméno a sice Honey bees Colony Collapse Disorder.

Včely je třeba začít rychle chránit nebo jejich úbytek zasáhne životy každého z nás. Je třeba si uvědomit, že bez včel lidstvo vyhladoví. Zhruba 90% světových zásob potravin pochází ze 100 různých druhů plodin a 70% z nich je opyleno právě včelami. Pokud nebudou žádné včely, zdroje potravin budou omezené, ceny se zvýší a problémy budou stále narůstat.

úbytek včel

Pro mnoho lidí je včela jen bodavý hmyz, ale je třeba rozšířit povědomí o jejich důležitosti a zejména o tom, že s nimi musíme žít v souladu a nevytvářet toxické prostředí plné pesticidů, které je zabíjejí. Nyní si ukážeme, jak zvýšit ochranu včel:

Podporujte včelaře

Lidé, kteří podporují včelaře, také podporují místní ekonomiku. Pokud si koupíte místní med, podporujete tím počet včel a úlů ve vašem okolí. Lze také informovat místní úřady, aby nepoužívaly pesticidy, které snižují počet včel.

Používejte med

Používejte med co nejčastěji, na slazení nápojů, do dezertů, či jen tak pro chuť. Zaměřte se jen na med od včelařů, z farmářských trhů, tržnic či maloobchodů. Med z velkoobchodů je většinou dovážený z jiných zemí.

Rozvíjejte vaší zahradu

Nemusíte mít na zahradě úly, postačí, když vysadíte květiny a rostliny, které jsou ke včelám šetrné a vyvarujete se používání pesticidů a dalších chemikálií, které by je mohly ohrozit. Tím přirozeně přispějete ke zvýšení jejich populace.

Zvyšte povědomí o důležitosti včel

Sdílejte s ostatními povědomí o důležitosti včel. Bez včel je ekosystém neudržitelný, jsou důležité pro většinu květin, rostlin i stromů. Med je i důležitý lék, používá se při celé řadě zánětů, pomáhá při horečce, v čaji umí pomáhat proti kašli a má i nespočet dalších přínosů. Podpořit můžete i neobvyklý svátek – National Honey Bee Day, který se slaví od roku 2009 a vychází vždy na třetí sobotu v srpnu. Existuje i mnoho organizací zaměřujících se na ochranu včel, které můžete podpořit.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X