5 bylinek, díky kterým můžete přestat polykat antidepresiva

V hektickém světě průmyslových léčiv je pro nemocné lákavé sáhnout při léčbě deprese a úzkosti po lécích. Jenže to pak mnohdy bývá ještě horší. Avšak dobrou zprávou je, že existují alternativy. Přírodní alternativy, samozřejmě. Namísto drog, které mění náladu, můžete zvolit bylinky a koření, která má takovou sílu, že dokáže zvrátit i chronické deprese.

Spousta studií a nutričních publikací potvrzuje, že některé přírodní látky mají tu moc zlepšit vaši náladu. Například omega-3 mastné kyseliny v tučných rybách, ořeších a semínkách jsou slušnými nakopávači. Ale i další potraviny disponují celou řadou psychických výhod.

Některé byliny a koření v sobě mají látky pomáhající depresi, díky tomu jsou schopné oživit vaše tělo i mysl. Níže najdete pět ingrediencí, které jsou už teď ve vaší poličce s kořením, a které mohou významně ovlivnit vaši náladu a pomoct přestat s jedovatými léky.

Šafrán

To je koření, které má prokazatelně pozitivní vliv na špatnou náladu a depresi, ale pokud si ho dáte mezi jídly, dokáže zmírnit i špatné působení potravin na váš organismus. Často se s ním setkáte v indické kuchyni, ale je taky hlavním doplňkem španělské paelly, italského rizota a rybí bouillabaisse z jihu Francie. Ale pozor! Nikdy jej nepodávejte těhotné ženě nebo dětem mladším šesti let.

Skořice

Jedinečná vůně skořice má výbornou schopnost způsobovat vám dobrou náladu. Ať už budete čichat k celému dřívku nebo mletému koření, její vůně vám neuvěřitelně stimuluje mozek. Vědci tvrdí, že má dokonce moc zvyšovat koncentraci, zlepšovat paměť a pomáhat udržet pozornost. Ale má ještě jednu zázračnou vlastnost. Sníží vaši touhu po nezdravých cukrech. Navíc když zkombinujete skořici s banánem a vmícháte do čaje, zaručujeme vám skvělý spánek bez farmaceutického zásahu.

Kurkuma

Toto žluté koření nerozjasní pouze vaše jídlo, ale i vaši náladu. Je pověstná pro své antioxidační a protizánětlivé účinky, ale taky stimuluje uvolňování serotoninu, což je pro vaše tělo přirozený povzbuzovač nálady. Studie z roku 2013 říká, že je ve skutečnosti při zmírňování deprese ještě účinnější než farmaceutická antidepresiva.

Rozmarýn

Není to jen výborný doplněk středomořské kuchyně, ale i koření se spoustou zdravotních výhod. Pokud trpíte duševní únavou, syndromem vyhoření nebo depresí, rozmarýn to spolehlivě zvrátí. Pomáhá taky při nespavosti a uklidní vaše rozhárané nervy.

O jejích pozitivních účincích víme už od středověku, ale máme se pořád hodně co učit. Nyní na tom pracují vědci v Psychopharmacology zkoumající léčebné postupy a poprvé se jim podařilo prokázat, že rozmarýnový olej podporuje kognitivní činnost mozku.

Tymián

Tymián je úžasně svěží přísada hodící se do mnohých jídel. Je jádrem provensálské kuchyně a často jej najdete v rajčatových pokrmech. A stejně jako rozmarýn je skvělý pro zmírnění duševního stresu, léčí nespavost a další stavy typické pro depresi. Kromě toho obsahuje lithium a minerály známé pro své antidepresivní účinky a taky tryptofan, aminokyselinu, která se používá k tomu, aby váš mozek uvolnil serotonin. Navíc stimuluje mysl a uklidní vaše pocuchané nervy.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X