12 způsobů využití nedopité kávy

Je docela dost způsobů, jak využít samotné kávové zrno, ale co si počít se zbytky hotové kávy? Přesvědčíme vás, že tento povzbuzující nápoj vám pomůže nejenom s ranním probuzením.

Za kávové nápoje utrácíme docela dost peněz. Ať už jste fanoušek kávy kvůli nízkému tlaku nebo pro její osobitou chuť, představuje káva tu nákladnější položku seznamu. Abychom trošku eliminovali útratu za kávu mimo domov, kupujeme si kofeinovou bombu domů. Jenomže…

Kolikrát se vám ráno stane, že spěcháte a nestihnete si kávu dopít? Kolikrát se stane, že si uděláte kávu a chcete si ji pěkně v klidu vypít, ale odloudí vás nahodilé povinnosti? Málokdo pak asi kávu zpětně ohřívá v mikrovlnce, což byste fakt dělat neměli. Namísto toho, abyste vylili zbytky kávy do hrdla kanalizace, nechte se inspirovat překvapivě užitečnými způsoby využití nevypité kávy.

Využití zbytků kávy v kuchyni

Kávové kostky ledu

Sbírejte zbytky kávy v lednici a pak je nalijte tam, kde normálně lijete vodu, kterou chcete zmrazit. Zmrazené kávové kostky pak využijte do letní ledové kávy nebo je přidejte do sklenky veganského mléka. Můžete mít pak ledovou kávu snadno a rychle.

Vařené ovesné vločky

Máte rádi na snídani ovesné vločky a pijete kávu jedině s mlékem nebo smetanou? Uvařte vločky tak, jak jste zvyklí, ale přidejte do nich místo mléka kávu. Skvělá chuť zaručena. Dále přidejte do vloček skořici, sušené třešně nebo meruňky.

Lepší kakao

Nahraďte některé nebo všechno kakao, které normálně používáte, kávou. Tekutá konzistence se vám bude možná lépe hodit i při pečení.

Sušenky

Nahraďte část mléka v další dávce těsta na brownies kávou. Nebo nahraďte kávou veškerou dávku mléka a udělejte milovníkům kofeinu speciální kávové brownies.

Ledová káva

Možná vám to přijde přirozené, ale některé lidi to nenapadne, protože prostě mají tento nápoj zařazený v kolonce horkých nápojů. Pokud pijete černou kávu, nařeďte ji trochou mléka. Druhou půlku sklenice doplňte ledem. Pak vše dejte do shakeru a zatřeste.

Oživte vaše chilli

Jestli milujete chilli omáčku, zkuste do ní příště přilít kávu, která vám zbyla od rána. Budete překvapení, jak zintenzivní chuť vaší speciality.

Zmrzlina

Namísto použití čistého mléka do domácí zmrzliny použijte kávu. Zvýrazníte tak chuť i barvu domácího produktu.

Použijte kávu i na zahradu a k domácí léčbě

Nakrmte rostlinky

Použijte kávu namísto vody na rostliny, které milují kyselejší půdu, jako jsou třeba rajčata. Ale nedělejte to příliš často, protože i rostliny, které mají rády kyselejší půdu, nevydrží přílišnou kyselost na denní bázi.

Barvení tkaniny

Káva je skvělé barvivo. To si určitě pamatujete od posledního polití. Namočte tkaninu do zbytků kávy a nechte zaschnout. Bude mít pak krásně přírodní barvu mocha.

…a papíru

Jestli vytváříte ručně dělané přání nebo leták pro kolegyně v práci, vůbec neváhejte použít kávu. Namočte do ní třeba dno hrnečku a pak obtisknete kola na papír.

Očistěte mřížku

Kyselina v kávě je schopná uvolnit mastnotu ze špinavého grilu. Jestli nasbíráte kávy dostatek, zkuste najít způsob, jak do ní mřížku namočit.

Opravte poškrábaný nábytek

Nechte zbytek kávy v nějaké nádobě, dokud z ní nezbude jen půlka. Z kávy se vytvoří hustší hmota, kterou pak vetřete do škrábanců v tmavém dřevě. Přebytky pak setřete vlhčeným ubrouskem. A je to.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X