11 tipů, jak získat z potravin co nejvíce vitamínů

Naše tělo potřebuje ke svému zdraví celou řadu vitamínů. I přes maximální pozornost věnovanou složení stravy, nemusíte svou denní potřebu vitamínů plně uspokojit. Důvodem je průmyslová úprava potravin, jejich skladování, vaření, pečení či smažení, což je příčinou značné změny obsahu vitamínů, který teoreticky předpokládáme. Pokud chcete z toho, co konzumujete, získat pokud možno co nejvíce vitamínů, dodržujte následující pokyny:

1. Plný obsah vitamínů C a B v zelenině zachováte, když budete čerstvou zeleninu dobře omývat, ale dlouho nemáčet. Překvapivým zjištěním je, že například brokolice a jiná brukvovitá zelenina, pokud je vlhká, si zachová dvojnásobnou hladinu vitamínu C. Zeleninu a ovoce při přinesení domů co nejrychleji uložte do lednice.

2. Zeleninové saláty připravujte až těsně před jídlem, jelikož v rozkrájené zelenině, ale i ovoci, rychle klesá obsah vitamínů. Ke krájení používejte ostré nože, protože tupé ostří drtí dřeň a tím ničí vitamíny. Ideální jsou umělohmotné nože určené výhradně ke krájení zeleniny a ovoce.

3. Pokud se vám nedostává čerstvá zelenina ani ovoce po několik dní, kupte si mražené. Například u dobře zmrazených zelených fazolí je vitamínový obsah dokonce vyšší než u čerstvých. Zeleninu ale nerozmrazujte před vařením.

4. Nevyhazujte vnější zelené listy salátu, i když jsou hrubé či poškozené. Obsahují totiž více vitamínu A, vápníku a železa. Podobné je to u brokolice, jejíž listy mají větší obsah vitamínu A než květy a stonek, které se nejvíce používají.

5. Koupíte-li maso, uložte ho do mrazáku ihned po příchodu domů a uchovávejte ho při -18°C, nebo ještě nižší teplotě. Tím zabráníte rozmnožení bakterií, které jsou v mase přítomné.

6. U rýže platí pravidlo, že hnědá přírodní má mnohem vyšší nutriční hodnotu než bílá a předvařená má více vitamínů než loupaná.

7. Pozor při vaření: zmrazené potraviny můžete vařit v obalu, čímž zachováte vyšší obsah vitamínů. Nevařte v měděných nádobách, které ničí vitamín C a E i kyselinu listovou. Nejšetrnějším materiálem je nerezová ocel, sklo a smalt a nejšetrnější metodou je co nejkratší doba vaření v co možná nejmenším množství vody. Pokud budete vařit zeleninu delší dobu, ponechte ji ve větších kusech. Tím omezíte kontaktní plochy s horkou vodou.

8. Mléko a chléb nenechávejte na světle, které je připravuje o riboflavin, vitamín A a D.

9. Brambory vařte a pečte ve slupce, aby se v nich udržely vitamíny.

10. Zajímavým poznatkem je, že ve více vypečeném pečivu je méně vitamínu B.

11. Vodu, ve které jste vařili zeleninu, využijte na polévku, šťávu z masa na omáčku a sirup z kondenzovaného ovoce na dezert.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X