10 věcí, které vám oči poví o vašem zdraví

Říká se, že oko je oknem do duše. I když se jedná spíše o básnický obrat, ve skutečnosti lze z očí vyčíst více než si mnozí myslí a to zejména náš zdravotní stav. Odborníci dokáží podle očí rozpoznat příznaky až několika desítek neduhů, od drobných vad až po závažná onemocnění.

Co mohou prozradit oči o zdraví?

Ztrácí se vám obočí? Pak vám jistě nepracuje správně štítná žláza. Pokud vám naopak nemizí ječné zrno (ani do tří měsíců), můžete být postiženi rakovinou mazové žlázy.

Pálí vás oči? Máte rozmazané vidění? Přesně tohle je výsledek „syndromu počítačového vidění“. Je to nedostatek kontrastu na obrazovce počítače a práce spojená s ním, se zaměřením na pixely. Únava očí je okamžitě na místě.

Částečnou slepotu, poruchu vidění má na svědomí migréna. Nažloutlé bělmo zase žloutenka, která je typická pro novorozence, kteří ještě nemají plně vyvinutá játra. U dospělých pak jde o problémy se žlučníkem nebo žlučovými cestami.

Vyboulení oči jsou známkou hypertyreózy, což je hyperaktivita štítné žlázy, díky které vystupují oči z důlků ven.

Dvojité vidění či úplná ztráta zraku je varovným příznakem cévní mozkové příhody. Pokud se jedná o rozmazané vidění u pacientů s diabetem, je třeba si uvědomit, že diabetická retinopatie má vliv na oběhový systém oka. U dospělých Američanů je hlavní příčinou slepoty. Jeden z našich nejcennějších smyslů je zrak. Dokud s ním však nezačneme mít problémy, bereme jej za samozřejmost. Bohužel právě vedlejším účinkem cukrovky je slepota.

Co ohrožuje oči nejvíce

Nedílným podílem na zhoršujícím se vidění je naše práce na počítači, a to ať už doma nebo v práci. Právě náš moderní životní styl přispívá ke špatnému zraku. Ten můžeme posilovat speciálními potravinovými doplňky s obsahem luteinu. Nejvíce jsou ohroženi právě cukrovkáři, kuřáci a pracující s počítačem.

Studium duhovky oka

Existují studie duhovky oka, které mají prozradit, jaký je zdravotní stav daného jedince. Jedná se o iridologii, která má historii až v sedmnáctém století. Sice se většina zdravotníků vysmívá této metodě, kdy se na základě hry barev a dispozicí na duhovce odhaduje případná nemoc, stále má však spoustu věrných z řad vědců.

Pokud se rozhodnete iridologii okusit, vyhledejte si pouze licencovaného lékaře, který vás neošidí. Veškeré dispozice hrají roli v poměru s naším životním stylem, nutričními faktory, stářím apod. Sami se o sebe a své oči postaráte nejlépe tak, že přestanete kouřit, protože kouření zvyšuje produkci volných radikálů v těle, včetně toho, že ohrožuje na vidění a přináší s sebou další zdravotní rizika…

Vliv krevního tlaku na oči

Rovněž je třeba pečovat o svůj kardiovaskulární systém. Zatěžování volného průtoku krve a vysoký krevní tlak mohou způsobit poškození miniaturních cév na sítnici. Konzumace 74 gramů či více fruktózy denně (rovnající se 2,5 slazeným nápojům) zvyšuje riziko vzniku krevního tlaku ze 160/100 mm Hg o 77 procent, jak ukazuje výzkum doktora Richarda Johnsona – vedoucí divize onemocnění ledvin a hypertenze na univerzitě v Coloradu.

Co konzumovat pro zdravé oči

Normalizujte také svou hladinu cukru v krvi, který může poškodit krevní cévy v sítnici a bránit průtoku krve. Jezte hodně čerstvé tmavě zelené listové zeleniny. Jedná se o stravu bohatou na lutein a zeaxanthin, který pomáhá právě očím.

Získejte dostatek zdravých omega-3 tuků. Konzumace omega-3 mastných kyselin ochrání váš zdravý zrak. Bohužel ryby už nejsou ideálním zdrojem z důvodu rozsáhlého znečištění vod, zkuste tedy astaxanthin. Tento silný antioxidant má zvláštní výhody pro vaše oči.

Vyhněte se ostatním nezdravým tukům, margarínu, pečivu, smaženému jídlu, smaženým kuřatům, hranolkám, koblihám, sušenkám atd.

Vyhněte se také aspartamu, který způsobuje poruchy vidění. Účinné antioxidanty pro vaše oči jsou lutein, zeaxantin, černý rybíz a astaxanthin.

Lutein pomáhá chránit centrální vidění, spolu se zeaxantinem absorbují  přebytečnou energii fotonů a hasí volné radikály ještě předtím, než poškodí lipidové membrány.

Makulární pigment pomáhá chránit vaše centrální vidění a nachází se v listové zelenině a v některých druzích ovoce. Lutein je přirozeně se vyskytující karotenoid.

Astaxanthin je prevencí před slepotou a je mnohem lepší než lutein a zeaxanthin. Řeší šedý zákal, věkem podmíněnou degeneraci, glaukom, cystoidní makulární edém a zánětlivé oční onemocnění (zánět duhovky, zánět rohovky, skleritidu apod.)

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X