10 jednoduchých způsobů, jak omezit používání plastů

Používání plastů je v našich životech tak běžné, že to nepovažujeme za nic zvláštního. O problematice užívání plastů a tvorbě plastového odpadu se však začíná mluvit stále častěji. Jaká opatření můžete ve svém životě udělat vy a omezit tak množství nového plastového odpadu?

Odpad

Každý člověk, každý den vytvoří část odpadu, který je potřeba zpracovat. Vzpomeňte jen na váš klasický nákup. Ovoce, zelenina, mražené, chlazené výrobky, to vše je zabaleno v plastovém obalu. Potřebujete však nutně okurky zabalené v plastu, dávat banány do sáčku či kupovat balené maso? Některé změny v našich životech dokáží výrazně omezit tvorbu zbytečného odpadu, a to nejen toho plastového. Ideální variantou je opakované používání jednoho výrobku místo toho, abychom používali výrobky stále nové. Vyzkoušejte tipy, které vás navedou na omezení užívání plastů a vzniku odpadu.

10 způsobů, jak omezit používání plastů

Nakupování potravin

Největší změna by se měla týkat nakupování. Ideální je spojit nakupování v klasických supermarketech s nákupem na farmářských trzích či v regionálních obchodech. Právě zde můžete získat nebalené ovoce, zeleninu, koření, byliny, maso či vajíčka a nosit si vlastní nádoby na tento nákup. Dobrou volbou je také nákup v bezobalových prodejnách, kde nakoupíte i obiloviny, luštěniny, pečivo atd., a to bez obalů.

Vlastní nádoby a tašky

Na nákup si noste vlastní nádoby, plátěné tašky a velkou tašku na nákup. Díky tomu se vyhnete jednorázovému užívání plastů, které slouží jen k přenosu jídla domů. Ovoce a zeleninu si můžete dát do plátěných taštiček, sýry a šunky na váhu do krabičky a vše přenesete ve vlastní plátěné tašce. Díky tomu ušetříte planetě množství zátěže.

Láhev

Pořiďte si také vlastní láhev na pití, ať už z borosilikátového skla či plastovou, která vám však vydrží. Opakovaně si do ní můžete připravovat pití na cesty a vyhnout se nákupu plastových lahví.

Plastové nádobí

Vyhněte se také používání plastového nádobí a brček, ať už jste doma, v kavárně či restauraci. Řešením pro vás může být i nošení vlastního brčka, které se dnes vyrábí v nejrůznějších designech. Místo plastového jednorázového nádobí volte vlastní krabičku.

Káva sebou

Podobně také u kávy sebou. Pořiďte si hrníček na kávu, do kterého si můžete nechat opakovaně připravit tento chutný nápoj. Hrníčky se vyrábí v různých designech z nejrůznějších materiálů a v různých velikostech.

Dámská hygiena

Velkou zátěží pro životní prostředí je také menstruace. Ženy vyprodukují ve svých dnech poměrně velkou dávku odpadu, která je nerecyklovatelná. Řešením se však může stát menstruační kalíšek, který běžně vytvořený odpad nesmírně omezí. Ideálním doplňkem ke kalíšku jsou také látkové menstruační vložky.

Kosmetická péče

Opatření se týká také hygieny a kosmetické péče. Vyberte si péči o tělo a pleť bez obsahu mikročástic a přejít můžete také na doma vyrobenou kosmetiku. Dnes si můžete doma vyrobit například zubní pastu, deodorant, krém, šampon atd. Mnohdy vám k tomu stačí kokosový olej, soda a esenciální oleje. Dobrou volbou je také pořízení látkových kosmetických tamponků pro odličování, které se po vyprání používají opakovaně.

Úklid

Změna se týká také úklidu domácnosti. Nekupujte stále nové a nové prostředky, které obsahují chemikálie a jsou baleny v plastu. Vyrobte si domácí přípravky na čištění. Potřebovat budete sodu, esenciální oleje, citron či ocet. Toto kombo vyčistí vaši kuchyň, koupelnu i toaletu.

Oblečení

Snažte se omezit konzumní styl života, který často souvisí s častým pořizováním stále nového oblečení. Pořiďte si kousek kvalitního oblečení, který vám vydrží. Ideální je také pořizování oblečení z přírodních vláken či second handového oblečení, které snižuje zátěž životního prostředí v podobě výroby nového oblečení. Textilní průmysl je totiž jedním z největších znečišťovatelů planety.

Omezení konzumního stylu života

Změna by se však neměla týkat jen toho, co nakupujeme, ale také toho, kolik toho nakupujeme. Před pořízením nové věci se vždy zamyslete, zda tuto věc opravdu potřebujete, zda ji využijete a bude pro vás užitečná. Velkým hitem se totiž stalo nakupování množství věcí jen proto, že jsou levné. Životní prostředí totiž zatěžuje nejen vzniklý odpad, ale také samotná výroba věcí a odpad, který vzniká během jejich výroby.

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/149561324@N03/36834602035

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X