Lilek vejcoplodý, známý též jako baklažán, je rostlina, která nabízí plody v podobě červenofialových bobulí s jemnou a měkkou dužinou, jež se používají jako plodová zelenina. Původní domovinou je jižní Evropa, především pak Balkán.
Plody lze upravovat různými způsoby – obalovat, grilovat, smažit nebo dusit. Tradičně je lilek součástí řecké musaky nebo francouzského zeleninového pokrmu ratatouille. Velmi chutná je i srbská čalamáda ajvar, kde kromě lilku nalezneme i papriky, česnek a chilli.
Při jejich nákupu volte raději menší a pevnější plody, které mají zelený a neovadlý kalich. Pokud je jemně zmáčknete prstem, slupka by se měla pružně vrátit na své místo. Našemu tělu nabízejí celou řadu zdravotních výhod, které si níže představíme.
Zdravotní přínosy lilku
1. Při žaludečních a střevních obtížích je vhodný jako dietní strava.
2. Má příznivý vliv na obsah cholesterolu v krvi.
3. Obsahuje celou řadu vitamínů (především provitamín A), minerálů a stopových prvků (vápník, železo).
4. Nalezneme v něm fytonutrienty, což jsou látky, které se nacházejí v rostlinách a mají za úkol chránit je před vnějšími hrozbami, mezi něž patří bakterie nebo houbové choroby. Díky těmto vlastnostem se tyto látky využívají též ve farmacii, kosmetice nebo v průmyslu potravinářském. V našem těle pomáhají zlepšit průtok krve.
5. Nabízí vlákninu, která je potřebná pro správnou funkci trávicí soustavy. Pravidelná konzumace lilku může snížit výskyt rakoviny tlustého střeva.
6. Obsahuje malé množství kalorií a žádný tuk.
7. Díky velmi nízkému obsahu sacharidů je vhodný i pro lidi s diabetem.
8. Pomáhá snižovat vysokou hladinu špatného cholesterolu.
9. Obsahuje bioflavonoidy, které kontrolují tlak a pomáhají snižovat stres.
10. Jeho pravidelná konzumace pomáhá omezovat výskyt krevních sraženin a to díky obsahu vitamínu K, který také pomáhá zvyšovat zdraví kapilár.
foto: flickr.com/photos/30478819@N08/42363610541