Znásilnění. Neutíkejte se schovat domů

Znásilněním se rozumí čin, kdy pachatel donutí oběť násilím nebo pohrůžkou násilí a hrozbou těžké újmy k pohlavnímu styku, nebo k takovému činu zneužije bezbrannosti oběti. Definice je jasná, cesta k řešení ne.

Daleko za hranou

Znásilnění samo sobě v člověku vyvolává negativní emoce. Souvisí s nesouhlasem oběti a nezáleží na tom, o jakou formu sexuální aktivity jde. Spodní hranice leží u dotyků, vrcholem je vynucený pohlavní styk v kombinaci s vydíráním nebo vysokou mírou agresivity a násilí. Je to zločin, pro který není omluva. Daleko za hranicí úcty, důstojnosti a morálky. Nikdo by neměl podléhat síle pudů, touhy po pomstě, chtíči nebo využívat své konstituční, druhové a mentální převahy. Bez ohledu na oblečení, styl jednání a vyjadřování, alkoholové nebo drogové opojení a psychický stav by měl být člověk v bezpečí a ne vystavován riziku znásilnění. Reálný život ale bohužel ovlivňují aktuální pocity a zkušenosti a není možné jasně určit, jak násilnému chování se sexuálním podtextem předejít.

Fatální chyba

Je po všem. Možná jste se bránili, možná jste ze strachu o vlastní život byli povolní. Snažte se útočníkovi co nejrychleji uniknout a dostat se do bezpečí. Pro drtivou většinu obětí jde o tak ponižující mezník v životě, že zapomenou na přivolání pomoci. Běží domů. Na místo, které důvěrně znají. Svléknou se, vykoupou se, vezmou si léky na uklidnění, snaží se usnout. S nikým nekomunikují a uzavírají se do sebe. Jen málokdo se ale dokáže postavit traumatu čelem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Najděte bezpečné místo, svěřte se, volejte policii nebo zamiřte rovnou do nemocnice. Zůstaňte tak, jak vás napadl útočník. Lékař vás důkladně prohlédne, upozorní na všechna vnější i vnitřní zranění a nashromáždí důkazy v podobě vlasů, slin, spermatu a krve. To všechno vám pomůže při usvědčování pachatele, u soudního řízení mají takové „maličkosti“ velkou převahu. Většina nemocnic má na oddělení speciální balíčky a je připravena k okamžitému zásahu a kooperaci s policií. Znásilnění je sice nedůstojné, ale stává se. Zdravotnický personál netrpí předsudky a přijme vás jako každého jiného pacienta. Ke všemu je vázaný mlčenlivostí. Nezbytným krokem při vyšetření je i odběr krevních vzorků. Bohužel se zhruba deset procent obětí potýká s pohlavně přenosnými nemocemi a nechtěným těhotenstvím.

Řešte situaci hned, abyste předešli vleklým a trýznivým vzpomínkám, které vás budou v mysli vracet zpátky do centra dění. Je nemožné, aby oběť překonala příkoří, které se na ní pachatel dopustil, svépomocí. Nejde totiž jen o šrám na těle, bolest na duši je mnohem hlubší a může pokřivit osobní vztahy a své vlastní vnímání.

Právě první moment po znásilnění je klíčový pro vyřešení případu. Co se stalo, nedá se vrátit zpátky, ale bez udání bude pachatel – náhodný útočník nebo známý, člen rodiny nebo přímo partner – ubližovat dál.

policie.cz

familydoctor.org

Marcela Svobodová

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X