Překvapivé informace, které mohou prozradit noční můry o našem zdraví

Jaká je vaše nejčastější noční můra? Zdá se vám, že padáte do propasti, umíráte, nebo že někdo z vašich blízkých trpí, ale vy s tím nemůžete nic dělat? Ať už je předmětem vašeho zlého snu cokoli, často se uprostřed snu se zmatkem a bušícím srdcem probudíme a jsme rádi, že je po všem.

Co je to zlý sen?

Noční můry jsou snové sekvence, které se zdají být realistické a často člověka probudí. Představují komplexní zážitek. Ačkoli je strach dominantní emocí pociťovanou během nočních můr, studie uvádějí, že lidé často zažívají také smutek, hněv, zmatek, znechucení, frustraci nebo pocit viny. Sny, dobré i zlé, se objevují během REM spánku neboli ve fázi spánku s rychlými pohyby očí.

Jak nás noční můry ovlivňují během spánku a po probuzení?

Noční můry mohou zvýšit krevní tlak a srdeční frekvenci. Kromě toho mohou také vyvolat pocení a zrychlit naše dýchání. To vše může mít původ v amygdale, která během noční můry zažívá zvýšenou mozkovou aktivitu. Amygdala, která má za úkol zpracovávat emoce, je klíčovým hráčem v reakci těla, když čelí skutečné nebo domnělé hrozbě.

Zajímavé je, že noční můry někdy ovlivňují i svaly. Za normálních okolností jsou naše svaly během REM spánku dočasně paralyzovány. Přesto mohou někteří lidé při nočních můrách mávat rukama nebo křičet, jako kdyby se setkali s daným scénářem v reálném životě. Některé výzkumy navíc ukázaly, že zlé sny mají potenciál ovlivnit tělo i po probuzení. Ještě dva dny po noční můře účastníci pozorovali zhoršenou náladu i problémy se spánkem.

Spící žena.
zdroj: unsplash.com

Noční můry a psychické potíže

Zlé sny jsou čas od času normální, nicméně pokud se vám začnou zdát příliš často, může to být známkou zdravotních i psychických problémů. Jsou například častým příznakem posttraumatické stresové poruchy, pravděpodobně proto, že potíže s traumatickými událostmi spočívají v tom, že je lidé nedokážou zpracovat. A proto se stává, že se s nimi jejich mysl podvědomě snaží hrát, dát jim smysl. To má za následek, že nevědomá část mozku, která se může dostat do popředí, když spíme, zahrnuje materiál z traumatické události, který se může objevit jako noční můra.

Ne všechny noční můry ale samozřejmě svědčí o problému s duševním zdravím. Lidé se musí dívat nejen na své zlé sny, ale i na další příznaky. Studie zjistily, že s častými nočními můrami jsou spojeny i další duševní problémy, například bipolární porucha a schizofrenie. Existují i výzkumy, podle kterých to, že daný člověk během svých zlých snů často křičí, hýbe se nebo skáče z postele, může do budoucna předpovídat určitá neurologická onemocnění, jako je Parkinsonova choroba.

Zlé sny jako možná pomoc od stresu

Někdy se ale též tvrdí, že noční můry mohou být pro náš mozek způsobem, jak se vyrovnat s nepříjemnými vzpomínkami a zpracovat je. O snech a nočních můrách toho dosud víme poměrně málo. Například Freud, který se proslavil svým „výkladem snů“, naznačoval, že sny jsou zobrazením našich přání.

Sny mohou být též cvičením na řešení problémů. V tomto rámci bychom noční můry obecně považovali za součást procesu, s jehož pomocí se snažíme vypořádat s nashromážděným emocionálním materiálem. Během noční můry se emoce a problémy, se kterými se setkáváme během dne, proměňují v postavy a scénáře, aby nám pomohly lépe je pochopit a zvládnout.

Noční můry jako důsledek změn

Pokud začnete mít časté noční můry, první věc, na kterou se lékař zeptá, je, zda došlo ke změně vašeho životního stylu. Věci jako nové léky, změna stravy, stres nebo trauma mohou způsobit nárůst nepříjemných snů. V podstatě jde o změny, na které naše tělo a mozek nejsou zvyklé. Během spánku to vše mozek tak trochu vypouští ven ve formě snů a mnohdy i nočních můr.

Noční můry jsou také časté u lidí s chronickou bolestí. Možná proto, že mají tendenci se více budit, a proto uvádějí více zlých snů. S nočními můrami souvisejí také problémy s dýcháním, jako je spánková apnoe nebo astma.

Mluvení ze spánku se nemusí vždy týkat jen snění.

Zdroj: medicalnewstoday.com, academic.oup.com, amerisleep.com, hms.harvard.edu, bustle.com, sciencedirect.com, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X