Vakcíny nezpůsobují autismus u dětí. Studie, podle níž očkování způsobuje autismus, byla opět vyvrácena

Na základě zkušeností a pochybností s živou vakcínou zvanou MMR proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, byl proveden nový výzkum. Obsáhlá cílová skupina potvrdila, že by pochyby laické veřejnosti nemusely přetrvávat. Jde o efektivní formu prevence, což prokazují i naměřená data.

Vakcína MMR jako toxický koktejl?

Oproti dřívějším jednotným vakcínám se v roce 1971 začala vyvíjet nová kombinovaná vakcína MMR, která řešila prevenci výskytu hned tří života ohrožujících nemocí – spalniček, zarděnek a příušnic. Dle odborníků však bylo dokázáno, že nezpůsobuje jiné reakce, než vakcína jednoduchá. 

Na negativní ohlasy se však nemuselo čekat příliš dlouho. V roce 1998 vyšla zpráva o tom, že by tato látka mohla způsobit autismus u dětí. Později však bylo zjištěno, že tato studie byla podvodná. 

Muselo dojít k aktualizaci dat

Jelikož se tato zpráva doslova šířila jako virus, muselo dojít k obnově zjištěných dat. V roce 2012 došlo k výzkumu s výsledkem potvrzujícím bezpečnost a efektivitu zmíněné očkovací vakcíny. A aktuálně, v roce 2020, se z předešlé studie data aktualizovala. Výsledek byl totožný. 

“V této nové studii jsme chtěli posoudit bezpečnost a dlouhodobá i krátkodobá rizika vakcíny MMR.“ vysvětluje vedoucí autor, MUDr. Carlo Di Pietrantonj z italské Regionální epidemiologické jednotky.

Autoři se kromě samotné MMR vakcíny zaměřili i na kombinované očkovací látky MMRV a MMR+V, které zahrnují i vakcínu proti planým neštovicím. 

Vakcína je účinná jako prevence

Průzkum zahrnuje až 138 studií. Data jsou shromážděna od 23 milionů dětí. U 63 % ukázala na potenciální riziko očkování (13 milionů dětí), u zbývajících 37 % dětí se prokázala jako efektivní (10 milionů).

A jaká byla prokazatelná účinnost jako prevence proti každému z onemocnění? U příušnic se efektivita vyšplhala k 86 % při podání dvou dávek, u samotné jedné dávky se efektivita odhaduje na 76 %. Prevalence u neočkovaných dětí by tak odpovídala zhruba 7 %, ale u dětí očkovaných by klesla k 1 %. 

Spalničky by byly pomocí očkovací látky zahubeny až v 95 %. Dvě dávky očkovací látky proti spalničkám by tak snížilo výskyt na pouhé 1 %. 

Očkování proti zarděnkám prokazuje 89% úspěšnost u jediné dávky. Vakcína proti planým neštovicím se po dvou očkovacích dávkách osvědčila 95% úspěšností. 

Rizika spojená s očkováním

Hromadná imunizace má i neblahá rizika. Jako reakce se může objevit horečka nebo vyrážka. Ve vzácných případech se může objevit i idiopatická trombocytopenická purpura, která je život ohrožujícím stavem. Dochází k ní k úbytku krevních destiček, což vede k vývoji modřin nebo akutního krvácení.

Souvislost živé vakcíny s autismem

Autoři výzkumu nashromáždili data od 1,2 milionu dětí. Z výsledků pak vyšlo, že autismus není následkem očkování, ale má stejný výskyt i u dětí neočkovaných. Nenašly se ani souvislosti mezi živou vakcínou MMR a spekulovanou encefalitidou, cukrovkou 2. typu, astmatem a zánětlivým onemocněním střev. 


Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/review-says-mmr-vaccine-is-effective-does-not-cause-autism.

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X