Zdravotní a sociální pojištění pro rok 2018

Každý člověk bez výjimky si musí platit zdravotní pojištění. Tato povinnost platí nejen pro zaměstnance, ale i pro nezaměstnané a studenty. Pokud je člověk zaměstnán, platí za něho zdravotní pojištění zaměstnavatel. Za studenty nebo maminky na mateřské dovolené platí zdravotní pojištění stát.

Je-li ovšem člověk bez zaměstnání, nepodniká na živnostenský list, ani za něho neodvádí potřebnou částku na zdravotní pojištění stát, musí si ho platit sám. V takovém případě se člověk stává tzv. osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP).

Co by měl člověk udělat, když nemá práci?

V první řadě musí tuto skutečnost oznámit co nejdříve své zdravotní pojišťovně. Ze zákona platí pro toto nahlášení lhůta v délce osmi dnů. Při zmeškání této zákonné lhůty hrozí pokuta až 10 tisíc Kč.

Za každý měsíc, ve kterém je člověk osobou bez zdanitelných příjmů, tedy OBZP, musí zaplatit zálohu na zdravotní pojištění. Tato záloha se odvíjí od minimální mzdy. V roce 2018 je částka za zdravotní pojištění nastavena na 1.647 Kč. Konkrétně se vždy jedná o 13,5% z vyměřovacího základu, kterým je minimální mzdy. Záloha musí být připsána na účet pojišťovny vždy nejpozději osmý den v měsíci.

Platné výjimky

Může nastat situace, že člověk byl zaměstnán nebo podnikal třeba jen jeden den v měsíci. V tom případě se nemůže stát osobou bez zdanitelných příjmů. Příkladem může být člověk, který byl zaměstnán 1. dubna, ale po zbytek měsíce již nikoliv. Pak je plátcem pojistného jeho zaměstnavatel a dotyčná osoba nemusí nic řešit.

Jste-li bez práce, vyplatí se přihlásit se na úřad práce a zdravotní pojištění za vás bude hradit stát. Tato výhoda skončí v okamžiku skončení evidence na úřadu práce.

Sociální pojištění loni a letos

V roce 2017 odváděly zaměstnavatelé za své zaměstnance 25% hrubé mzdy a dále 6,5%. OSVČ, které si platili sociální a zdravotní sami, platili 29,2% z vyměřovacího základu.

V roce 2018 bude výše záloh na sociální pojištění pro OSVČ vypočítáváno ze čtvrtiny průměrné mzdy, která pro letošní rok má být 29 979 Kč a čtvrtina je tedy 7 495 Kč. To znamená, že měsíční záloha sociálního pojištění pro rok 2018 bude 2 189 Kč.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X