Mlsání bez výčitek: tipy na zdravější alternativy sladkostí a pochutin

Sladké nápoje, sušenky v čokoládě, chipsy u televize, nanuk během procházky v parku… typická lákadla, která konzumujeme během dne téměř všichni, přestože víme, že bychom neměli. Naučte se připravovat si zdravější alternativy slaných a sladkých pochutin a vyhněte se onemocněním spojeným s nezdravými potravinami jsou obezita, nezdravá pleť, cukrovka, vysoký tlak, a poruchy soustředění.

Zelné lupínky místo bramborových chipsů. 

Listové zelí a kapusta má minimální obsah tuků, sacharidů a cukrů. Není tedy divu, že je zdravější než klasické chipsy. Stačí ho upéct, posypat svým oblíbeným kořením a křupavá pochoutka je hotová. Navíc je bohaté na vitamin A, C, kyselinu listovou a vápník. Chipsy obsahují více než 1400 mg sodíku na 100 gramů. Přitom denní limit pro příjem sodíku je 2300 mg! 

Jak připravit domácí chipsy
pixabay.com

Domácí hranolky jsou zdravější

Zkoušeli jste si doma někdy připravit domácí bramborové hranolky? Jestli ano, tak určitě víte, že nejdou srovnat s klasickými mraženými hranolky, které koupíte v obchodě a doma dáte do trouby. Hranolky z opravdových brambor jsou chutnější a výživnější.

Domácí hranolky jsou zdravější
pixabay.com

Proteinové tyčinky zaženou chuť na sladké

Jestli jste příznivci sladkých tyčinek, máme pro vás dobrou zprávu: nemusíte se jich úplně vzdát. Vyzkoušejte zdravější proteinovou variantu a můžete mít čisté svědomí. Klasické tyčinky jsou složeny převážně z cukru, zatímco proteinové mají snížené množství cukru a navíc obsahují spoustu bílkovin. Díky obsahu proteinů vás také zasytí na delší dobu, takže nebudete mít potřebu jich spořádat několik naráz.

Raw a proteinové tyčinky zaženou hlad
pixabay.com

Hořká čokoláda prospívá organismu

Milovníci čokolády se jí nemusí úplně vzdát, stačí jen na trhu najít tu zdravou variantu. Vyhněte se mléčné čokoládě, je to jen cukr a ten vám škodí. Hořká čokoláda patří mezi zdravou variantu a tělu navíc přináší spoustu prospěšných látek jako je draslík, hořčík a železo. V obchodním centru hledejte čokolády s obsahem kakaa minimálně 70%. Díky nižšímu obsahu cukru se vám také nestane, že byste na posezení snědli celou tabulku.

Která čokoláda je zdravá
pixabay.com

Dejte si oříšky místo bonbonů

Chuť na sladké mnohdy znamená jen touhu vašeho těla mít více energie. Nahraďte sladké bonbony směsí oříšků, sušeného nebo lyofilizovaného ovoce. Ořechy obsahují omega-3 mastné kyseliny, vitamin E a vlákninu a jsou pro tělo nutričně výživnější než pytlík se sladkostmi. Sušené ovoce dodává směsím sladkou chuť a svými antioxidanty chrání srdce.

Jak omezit sladkosti
pixabay.com

Domácí krém místo zmrzliny

V létě nás všude kolem lákají otevřené stánky se zmrzlinou a málokdo z nás odolá. Zkoušeli jste si někdy doma vyrobit svůj vlastní mražený krém? Rozmixujte tvaroh nebo jogurt s ovocem, dochuťte medem podle potřeby a dejte zmrazit. Během chvilky máte připravenou chutnou domácí zmrzlinu, která vás v parných létech potěší. Navíc obsahuje probiotika, která mají dobrý vliv na vaše střeva.

Recept na domácí zmrzlinu
pixabay.com

Banánový chléb k nedělní kávičce

Asi každý má rád dortíky, koláče, bábovky a jiné dezerty. Zkusili jste ale někdy banánový chléb? Možná to nezní ve vašich uších úplně lákavě, ale po ochutnání zjistíte, jak skvělý je. Zůstává po upečení dlouho vláčný a měkký, obsahuje spoustu bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Stačí si najít některý z mnoha receptů a po nedělním obědě si jej klidně můžete dopřát místo dezertu. 

Vyzkoušejte banánový chlebíček
pixabay.com

Na pití jen vodu

Dejte přednost vodě před slazenými nápoji. Zastoupení cukru ve sladkých nápojích je děsivé. Po přečtení etikety zjistíte, že pijete vodu s cukrem, i když je na obalu uveden ledový čaj. Pokud čistou vodu potřebujete nahradit i něčím chutnějším, můžete zkusit vyrobit si domácí ledový čaj. Vystačíte si s pytlíkem vašeho oblíbeného čaje, citronem a medem. 

Proč pít čistou vodu
pixabay.com

Ať už se rozhodnete vyzkoušet jakoukoliv variantu zdravých svačinek, myslete na to, že to děláte pro své zdraví. Nepropadejte panice, když občas podlehnete něčemu nezdravému, je to úplně normální. Mějte rádi své tělo a starejte se o něj tak, aby bylo zdravé i ve stáří.

Zdroj: activebeat.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X