Zapojte svou intuici i rozum a poznejte první signály dobrého partnerského vztahu

Zdravé vztahy zahrnují upřímnost, důvěru, respekt a otevřenou komunikaci mezi partnery a vyžadují úsilí a kompromisy od obou stran. Neexistuje zde nerovnováha moci. Partneři respektují nezávislost toho druhého, mohou činit vlastní rozhodnutí bez obav z odplaty nebo odvety a sdílejí rozhodnutí, ale jak se nespálit a poznat, co nejdříve zdravý vztah?

Prvním signálem jsou předchozí vztahy partnera. Většinou každý z nás už nějakým vztahem prošel. Pokud už vztah jednou skončí, nemělo by docházet k pronásledování nebo odmítání druhého partnera. Zajímejte se o partnerovu minulost, ovšem nepřehánějte to. Základním prvkem poznání zdravého vztahu jsou ale poznatky, jak vypadá zdravý vztah.

Charakteristiky zdravých vztahů

  • Respektování soukromí a prostoru. Nemusíte být s partnerem 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
  • Partner vás podporuje v tom, abyste trávili čas s přáteli bez něj a účastnili se aktivit, které vás baví.
  • Cítíte se dobře, když partnerovi vyjadřujete své názory a obavy.
  • Cítíte se fyzicky v bezpečí a partner vás nenutí k sexu nebo k věcem, které vám jsou nepříjemné.
  • Váš partner respektuje vaše přání a pocity a v případě neshod nebo konfliktů dokážete dělat kompromisy a vyjednávat.

Základ zdravého vztahu

  • Hranice. Vy a váš partner jste schopni najít způsob, jak uspokojit potřeby toho druhého způsobem, který je vám oběma příjemný.
  • Komunikace. Vy i váš partner se dokážete podělit o své pocity, i když s nimi nesouhlasíte, a to tak, aby se druhá osoba cítila bezpečně, byla vyslechnuta a nebyla odsuzována.
  • Důvěra. Důvěra: Budování důvěry může trvat delší dobu a umožňuje párům být vůči sobě zranitelní s vědomím, že se na druhého mohou spolehnout.
  • Souhlas. Souhlas, který se nejčastěji používá při sexuální aktivitě, znamená, že souhlasíte s tím, co se děje, a že vás nikdo nenutí ani nenutí dělat něco, co nechcete. Souhlas lze kdykoli dát i vzít zpět a to, že jste ho jednou dali, neznamená, že ho automaticky dáváte i v budoucnu.

Podívejte se, jak jdou tyto věci ruku v ruce a mějte prosím na paměti, že v některých vztazích, kde dochází ke zneužívání, by snaha o prosazení hranic, upřímné komunikace, důvěry a dalšího zdravého chování mohla ohrozit vaši bezpečnost. Pamatujte, že zneužívání je o moci a kontrole a někdo, kdo vás zneužívá, se možná nebude chtít vzdát své kontroly nad vámi.

Buďte opatrní. Pokud máte pocit, že vás někdo nerespektuje nebo zneužívá, podívejte se do sekce „Získat pomoc“. Nejste na to sami.

zdroj: pexels.com

Pravidla dlouhodobého vztahu

Jak ale poznáte, zda je váš vztah zdravý? Podívejte se na těchto 7 pravidel zdravého vztahu.

  1. Navzájem se respektujete.

Nemusíte se těšit ze všeho, co váš partner dělá, ale musíte se navzájem respektovat. Vy i vaše drahá polovička musíte pochopit, že jste každý jedinečný člověk.

  1. Navzájem si důvěřujete.

Zdravé vztahy jsou založeny na důvěře. Důvěra se týká věrnosti, financí, výchovy a dalších oblastí. Důvěryhodní partneři jsou předvídatelní, věrní a spolehliví.

  1. Jako pár spolu komunikujete.

Komunikace je obousměrná: Musíte být schopni říci svůj názor a musíte být také schopni vyslechnout svého partnera – i když vám řekne něco nepříjemného.

  1. Jste k sobě laskaví.

Ve zdravém vztahu se k sobě obě strany chovají s péčí a soucitem. Všechny páry se čas od času pohádají, ale lidé ve zdravém vztahu jsou k sobě laskaví, i když se neshodnou.

  1. Vzájemně se podporujete ve svých cílech.

Ať už chcete napsat knihu, získat titul nebo začít podnikat, je důležité, aby váš protějšek podporoval vaše sny. Nemusíte mít stejnou představu o své budoucnosti, stačí, když se budete navzájem podporovat v realizaci svých vášní.

  1. Rozhodnutí děláte společně.

Ve zdravém vztahu partneři při rozhodování spolupracují. Ať už se rozhodujete o něčem tak všedním, jako je to, co si dáte k večeři, nebo o něčem tak významném.

  1. Vaši přátelé a rodina váš vztah podporují.

Nejdůležitějším názorem, který je třeba vzít v úvahu, je samozřejmě to, co si o vašem vztahu myslíte vy. Pokud si však většina lidí, kteří vás mají rádi a chtějí pro vás to nejlepší, myslí, že je pro vás lepší být svobodný, je dobré se na váš vztah podívat nezaujatě a zjistit, proč ho ostatní lidé nepovažují za zdravý.

Zdroj informací: https://www.loveisrespect.org/get-involved/tdvam/
Zdroj fotek: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X