Bolí vás kyčel? Častěji než samotný kloub jsou příčinou svaly v jeho okolí

Naše klouby nám umožňují mnoho pohybů, které potřebujeme k životu. Kromě kolene či ramene je velmi důležitým kloubem též kyčel. Bolest kyčle je obecný termín pro bolest pociťovanou v kyčelním kloubu nebo jeho okolí. I když mnoho z nás si tuto bolest okamžitě spojuje s artritidou, především u osob mladšího a středního věku jsou ale nejčastější příčiny zcela jiné.

Co způsobuje bolest kyčle?

Při analýze příčiny bolesti kyčle je podle odborníků důležité zamyslet se nad všemi systémy, které by mohly k této bolesti přispívat. Například bolest pociťovaná nad přední částí kyčle, v oblasti třísel, může být způsobena problémem souvisejícím s oblastí břicha, například kýlou, u žen mohou být na vině též potíže s dělohou nebo vaječníky. Bolest na boku kyčle a v oblasti hýždí je velmi často způsobena ztuhlými kyčelními svaly. V neposlední řadě může být bolest pociťovaná v oblasti kyčle pouze přenesenou bolestí související s problémem v koleni nebo v dolní části zad.

Zkrácené a nepružné svaly v okolí kyčle

Čím dál více lidí má v důsledku sedavého způsobu života, především celodenního sezení v práci, v autě či u počítače, problém se ztuhlými kyčelními svaly. Hlavní příčinou, která je způsobena pohodlným stylem našeho života, jsou nepružné a zkrácené ohýbače kyčlí. Mezi svaly, kterých se tyto potíže týkají, patří nejčastěji napínač stehenní povázky, bedrokyčlostehenní sval a svaly hýžďové. Podíl na nepohodlí a bolesti ale mohou mít také svaly na přední a vnitřní straně stehen či hamstringy. Paradoxně ale svým způsobem ke zkracování ohýbačů kyčlí přispívá i chůze či běh. Při zkrácení pak následně dochází k celé řadě dalších problémů, jako je špatný sklon pánve či prohnutí beder. Proto je tak důležité si tuto oblast pravidelně protahovat.

Žena cvičící jógu na protažení oblasti kyčlí.
zdroj: pixabay.com

Jak zjistit, zda máme ohýbače kyčlí zkrácené?

K diagnostice toho, zda za vaše potíže mohou ohýbače kyčlí, slouží jednoduchý test. Lehněte si na záda na vyvýšenou podložku, například na stůl, postel či cvičební lavici. Hýždě umístěte na konec podložky. Následně přitáhněte obě dvě skrčené nohy co nejvíce k hrudníku. Poté pomalu spouštějte jednu nohu přes okraj podložky směrem k zemi. Druhou nohu stále držte na hrudníku a oblast beder a pánve tiskněte k podložce. Při spouštění nohu nikterak nevybočujte. Poproste druhou osobu, ať následně zkontroluje, zda je stehno spuštěné nohy v prodloužení trupu a jaký je úhel mezi stehnem a bércem. Neměl by být větší než 90°. Pokud je větší nebo stehno spuštěné nohy směřuje nahoru, je na čase začít se strečinkem.

Jak na správné protahování kyčlí?

Na oblast kyčlí naštěstí existuje celá řada rozmanitých cviků. Jejich pravidelné provádění pomůže všechny důležité svaly v oblasti kyčlí protáhnout, částečně jim vrátit flexibilitu a výsledkem bude úleva od vašich potíží. Velmi účinnými cviky jsou především nejrůznější pozice z jógy, například pozice motýla, pozice ještěrky, pozice holuba či obráceného holuba a v neposlední řadě též pozice žáby či šťastného dítěte. Účinné protažení ale přinesou i cviky, které si možná pamatujete z hodin tělesné výchovy, jako je předklon v tureckém sedu, předklon s roznožením v sedu či protažení vsedě k jedné natažené noze.

Bolí vás často rameno? Nejčastější příčina je překvapivě jednoduchá.

Zdroj: healthline.com, everydayhealth.com, physio.co.uk, yogajournal.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X