Máte rádi voňavá mýdla, šampony, masky na obličej nebo tělové peelingy? A zkoušeli jste si už doma něco z toho vyrobit? V tomto článku se zaměříme na výrobu domácího mýdla. Postup je jednoduchý, skládá se ze šesti kroků a zvládnete to hravě i se svými dětmi.
Základní surovina: Glycerin
Glycerinové mýdlo můžete připravit dvěma způsoby. Pokud vám chemie nic neříká a chcete si práci usnadnit, kupte si v drogerii nebo kreativních potřebách čistý glycerin.
Pokud si ale chcete mýdlo vyrobit od základu sami, potřebné suroviny snadno seženete třeba na internetu. Budete potřebovat dva typy přísad: kyselinu a bázi. V chemické reakci, která se nazývá zmýdelnění spolu tyto látky reagují za vzniku mýdla. Jako vedlejší produkt vzniká glycerin. Bez těchto dvou přísad se při výrobě mýdla neobejdete.
Ve většině receptů se setkáte s takzvaným louhem, jedná se o hydroxid sodný a práce s ním může být doma poměrně nebezpečná. Zakladatelka mýdlové společnosti The Sud Bar varuje, že hydroxid sodný je žíravý, nebezpečný je jak kontakt s pokožkou, tak jeho výpary, které mohou poškodit vaše oči a sliznice. Je tedy nutné při práci s ním být velmi obezřetní a pracovat v dobře větraném prostoru. V následujícím článku se zaměříme na výrobu mýdla bez louhu, jedná se o bezpečnější variantu, do které můžete bez obav zapojit i své děti.
Recept na domácí mýdlo
Pokud jste úplným nováčkem v tomto odvětví, doporučuje se na začátek pořídit mýdlovou hmotu. Jedná se o předem namíchanou kombinaci mýdla, glycerinu, rostlinného másla a dalších výtažků, které prospívají pokožce. Můžete si většinou vybrat z velké nabídky, jako je medová hmota, hmota s konopným olejem, bambuckým máslem, kozím mlékem…
Směs stačí umístit do vodní lázně, rozpustit a postupně přidávat další ingredience. Nyní si projdeme jednotlivé kroky přípravy:
- Připravte si vodní lázeň a nerezovou metličku na míchání. Dobré je použít nějaký starý hrnec, ve kterém už nevaříte. Připravte si formy, kam budete mýdlo nalévat, vhodné jsou silikonové, ze kterých jde výrobek lehce vyklopit.
- Umístěte hmotu do vodní lázně. Nechte vodu mírně probublat, ve chvíli kdy se směs začne pomalu rozpouštět, stáhněte plamen. Sledujte, jak se hmota rozpouští. Není nutné ji míchat, tím by se do směsi dostaly akorát vzduchové bubliny, a to je u mýdla nežádoucí.
- Po rozpuštění přidejte aroma v podobě esenciálního oleje. Doporučuje se přidat asi jednu čajovou lžičku vaší oblíbené vůně na jeden kilogram hmoty. Při míchání dávejte pozor na vzduchové bubliny, pokud se vám ve směsi nějaké objeví, zkuste je metličkou odstranit. Mezi oblíbené vůně patří levandulový olej, měsíčkový nebo citrusová tresť.
- Do mýdla můžete přidat libovolné přírodní ingredience, které průsvitnou hmotu ozvláštní: semínka máku pro přírodní peelingový efekt, sušené květy levandule, sedmikrásky, kávová zrna nebo třeba lyofilizované ovoce.
- Nyní můžete přejít k plnění forem. Tento krok provádějte rychle ale opatrně. Nemusíte se bát zaplnit formu až po okraj, mýdlo svůj objem nezvětší ani nezmenší.
- Nechte formy s mýdlem na rovném povrchu při pokojové teplotě tuhnout nejlépe 24 hodin. Někdy je složité to vydržet, ale pokud chcete, aby bylo vaše mýdlo krásné, nechte jej v klidu a nedotýkejte se ho.
- Po ztuhnutí vyklopte mýdlo z formiček. Pokud jste zvolili silikonové, mělo by to jít hladce. Někdy se vám to hned na první pokus nepodaří, nevěšte hlavu, je to zcela normální.
Existuje spousta možností a kombinací, které můžete při výrobě mýdla vyzkoušet. Fantazii se meze nekladou. Sami si časem přijdete na to, co vám vyhovuje a voní nejvíce. Výroba domácích mýdel je také skvělý způsob, jak zabavit děti během deštivého počasí.
Mydýlka se navíc dají použít jako skvělý dárek, který se hodí na všechny příležitosti. Zjistěte jaké jsou oblíbené vůně vašich nejbližších a vyrobte jim originální dárek na Vánoce.
Zdroj: goodhousekeeping.com