Světlé skvrny na kůži, to je základní poznávací znamení poruchy známé jako vitiligo. Při vitiligu dochází ke zničení melanocytů, buněk, které jsou zodpovědné za barvu kůže. Když melanocyty neprodukují melanin, kůže ztratí barvu, „zbělá“. Víc než zdravotním problémem je vitiligo často problémem psychickým a sociálním. Jedinci, které tato porucha trápí, totiž mívají potíže v partnerském životě i zaměstnání.
Je vitiligo nakažlivé?
Skvrny způsobené ztrátou pigmentu se mohou objevit kdekoli na těle, často je tomu v okolí prstů, kloubů, úst, očí, v tělesných záhybech, jako jsou podpaží či třísla, a v okolí genitálií. Postižen ale může být i vnitřek úst, nosní dírky či oko. Někteří lidé se vitiliga obávají, neboť se domnívají, že jde o nakažlivou nemoc. To ale není pravda, vitiligo rozhodně nakažlivé není.
Kde hledat příčinu
Bohužel dodnes není přesně známo, co tuto poruchu způsobuje. Vitiligo je dnes obecně pokládáno za autoimunitní poruchu, kdy tělo napadá vlastní buňky. Není však zcela jasné, jakým způsobem k tomu dochází, přičemž přibližně 20 procent lidí s vitiligem má alespoň jedno další autoimunitní onemocnění. Existují ale i názory, že vitiligo se objevuje v důsledku nadměrného emočního stresu, vystavení toxinům a chemikáliím, nebo že roli hraje i genetika.
Vitiligo a možné komplikace
Dobrou zprávou je, že vitiligo má většinou jen málo negativních fyzických účinků na organismus. Nejzávažnější komplikace mohou postihnout oči a uši, ale nejsou časté. Hlavní problémem je tak ztráta pigmentu, která zvyšuje riziko spálení na slunci. Lidé trpící vitiligem tak musí svou pokožku pečlivě chránit pomocí oděvu nebo opalovacích prostředků s vysokým faktorem.
Důležitost péče o psychické zdraví
Výzkumy ale ukazují, že vitiligo má často závažné psychické následky, více než 50 procent lidí s vitiligem uvedlo negativní dopady na svůj život a vztahy. K často uváděním potížím patří úzkosti, deprese, vyhýbání se kontaktu s druhými lidmi, například na společenských akcích, pocit znetvoření či méněcennosti. Z tohoto důvodu je tak velmi důležitá péče o duševní zdraví pacientů s vitiligem. Ukazuje se, že například kognitivně-behaviorální terapie může pomoci při udržení sebeúcty, prevenci deprese a celkově zlepšit kvalitu života.
Možnosti léčby
Bohužel žádný stoprocentní lék dodnes neexistuje. Cílem léčby vitiliga je alespoň částečně obnovit barevnou rovnováhu pokožky. Způsoby léčby závisejí na závažnosti stavu pacienta. Mezi hlavní typy léčby patří farmakoterapie, chirurgická léčba nebo kombinace obou. Ne všechny způsoby ale fungují u každého. Kromě rozmanitých krémů existují i perorální léky, další možností je kombinace psoralenu a vystavování UVA záření. Mimo UVA záření se k léčbě používá i UVB záření.
Dieta jako prevence
Ačkoli podle odborníků neexistuje žádná oficiálně předepsaná „vitiligo dieta“, jako u každého autoimunitního onemocnění mohou pacientům prospět potraviny, které posilují imunitní systém a obsahují fytochemikálie, betakaroten a antioxidanty. K těmto potravinám se řadí například banány, jablka, listová zelenina, cizrna, kořenová zelenina, fíky či datle.
Dalším problémem, který se na vaší kůži může objevit, jsou kožní cysty. Jak se jich zbavit?
Zdroj: mayoclinic.org, nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, ijdvl.com