Chodíte spát před půlnocí, dopřáváte si pravidelně osm hodin spánku, ale přesto se ráno budíte celí rozlámaní a sotva jste schopní se vyškrábat z postele? Pravidelně se v noci budíte? Zjistěte, jaké důležité látky vám možná v těle chybí k tomu, abyste se konečně vyspali do růžova.
Kvalita vašeho spánku není ovlivněna pouze matrací, na kterou každou noc uleháte, ale odvíjí se také od toho, co jíte. Pokud žijete pouze z kávy a rychlého občerstvení, není se čemu divit, že jste unavení jakmile ráno otevřete oči. Ale nebojte, máme pro vás řešení. V následujících řádcích se dozvíte, které vitamíny a minerály byste měli pravidelně konzumovat, abyste byli zdraví, odpočatí a po spánku plní energie. Pojďme na to!
Vitamin D pomáhá při potížích se spaním
Díky průzkumům vyšlo najevo, že nedostatek vitaminu D může způsobovat potíže se spaním. Kromě slunečních paprsků působících na naše tělo můžeme vitamin D přijmout také v jídle. Mezi potraviny s obsahem tohoto vitamínu patří vajíčka, losos, tuňák a mléko. Další variantou je koupit si vitamin D v kapslích.
B-komplex podporuje tvorbu spacího hormonu
Existuje osm pro člověka životně důležitých vitamínů B, které dohromady tvoří takzvaný B-komplex. Proč jsou pro lidské tělo nepostradatelné? Právě vitamin B pomáhají tělu s tvorbou melatoninu, tedy „hormonu spánku“. Kde tedy tento vitamin najít? Pokud máte dostatečný příjem čerstvého ovoce, zeleniny a masa, máte dobrý základ. Pokud si ale chcete příjem vitaminu B pojistit je k dostání také v tabletách.
Vápník a hořčík redukují vliv stresu
Oba tyto minerály pomáhají tělu i mysli relaxovat. Starají se o svaly a pomáhají při svalové únavě. Jejich dostatečný příjem si zajistíte, pokud do jídelníčku zařadíte minerálky a oříšky.
Potřebujete se konečně pořádně vyspat? Zkuste snadné triky, jak rychle usnout.
Tryptofan a únava po jídle
Tryptofan je zázračná aminokyselina, který způsobuje únavu. Díky průzkumům vyšlo najevo, že se vyskytuje v drůbežím mase, špenátu a vejcích. Pokud jste si tedy k nedělnímu obědu dopřáli pečené kuřátko nebo knedlík s vepřovým a špenátem, je pravděpodobné, že jste následující odpoledne strávili na gauči a polehávali.
Železo a jeho přínos pro zdraví
Víte jak se projevuje nedostatek železa v těle? Únavou, apatií, poruchami spánku a sklony k pocitům úzkosti. Ujistěte se proto, že na svém jídelníčku máte dostatek kuřecího nebo krůtího masa. Železo se vyskytuje také v listové zelenině, kešu oříšcích, luštěninách a tofu. Příjem železa můžete kombinovat s příjmem vitamínu C, který pomáhá železo absorbovat.
Melatonin na spaní
O tomto „hormonu spánku“ jsme se již zmínili. Jeho tvorba před usnutím je důležitá a díky němu máte jistotu kvalitního spánku. Jak jeho tvorbu podpořit? Řiďte se klasickými doporučeními: dvě hodiny před spaním žádné modré světlo. Vypněte televizi, přestaňte vyřizovat e-maily a raději si otevřete knihu, dopřejte si koupel, připravte si oblečení a jídlo na druhý den. Zkrátka věnujte se činnostem, které nezahrnují používání mobilního telefonu.
Beze spánku se nedá dlouhodobě existovat. Pokud tedy trpíte nespavostí, zařaďte do svého jídelníčku některé z výše zmíněných potravin a klidně přidejte i pár doplňků stravy. Kvalitní spánek je totiž základ, takže stojí za to, dohledat příčiny probdělých nocí a zatočit s nimi. Dobrou noc.
Zdroj: lifehack.org