Jedna z největších bylin, která zároveň přináší člověku i obrovský užitek. Lopuch větší. U nás se vyskytuje často, najdeme ho téměř všude, při cestách, plotech, v okolí hnojišť, na okraji lesů.
Sklízí se hlavně kořen, ale prospěšné jsou pro člověka i další jeho části, listy i semena.
V Japonsku např. lopuch přidávají do polévek, salátů, ale konzumují ho i čerstvý nebo ho využívají jako náhradu za brambory.
Lopuch obsahuje…
Na látky, jež jsou pro člověka prospěšné, je nesmírně bohatý, kořen lopuchu obsahuje esenciální oleje, proteiny, třísloviny, nasycené mastné kyseliny, vitamíny, včetně E, téměř všechny skupiny B a velmi důležitý inulin.
Léčebné účinky
Díky svému obsahu důležitých látek má lopuch skutečně širokou škálu svého působení, vždyť pomáhá při dně a artritidě, ledvinových a žlučových kamenech, hemoroidech, žaludečních vředech, diabetu, ekzémech, při gynekologických obtížích, revma, poruchách trávícího traktu, působí preventivně proti nádorům, podporuje vyměšování moči, posiluje organismus třeba při jarní únavě.
Užití lopuchu
Nápoj: 2 lžíce rozdrceného kořene přelijeme ½ litrem horké vody a 15 minut louhujeme. Pijeme 3x denně max. 150 ml dávku.
Tinktura: kořen lopuchu připravíme v poměru 1:20, když ho naložíme do lihu nebo vodky a měsíc ho za pravidelného protřepání necháme stát na tmavém místě. Tinkturu užíváme na čajovou lžičku 3 až 4 krát denně.
Nálev: lžičku lopuchu rozemletého na prášek dáme do termosky a zalijeme ½ litrem horké vody a 10 dní necháme odstát. Poté pijeme ½ šálku až 5x denně, užíváme na děložní myomy.
Odvar: 1 čajovou lžičku, tj. asi 4 g řezané drogy povaříme v šálku vody. Působí močopudně, podporuje růst vlasů.
Upozornění: na lopuch mohou mít někteří alergickou reakci, nesmí se používat během těhotenství a kojení.