Jíst pozdě večer se nemá. To se sice snadno řekne, ale hůř dělá. Jak odolat a co když jíst pozdě prostě musíme?

Ať už se jedná o velmi pozdní večeři nebo půlnoční svačinku, je pravděpodobné, že jste slyšeli různé názory na to, zda je nebo není jídlo před spaním dobrý nápad. Často to vychází z přesvědčení, že jídlo před spaním vede k přibírání na váze. Pravdou je, že obecně bychom se měli jídlu před spaním vyhýbat. Co když to ale například kvůli práci není vždy možné?

Večerní jídlo

Otázka, zda byste měli jíst před spaním, tedy v době mezi večeří a vaším ulehnutím do postele, se stala v oblasti výživy žhavým tématem. Jedním z častých důvodů, proč se jídlo před spaním nedoporučuje, je skutečnost, že když jíme pozdě večer, jdeme vlastně proti přirozenému cirkadiánnímu rytmu našeho těla. Jde o způsob, jakým tělo upravuje svou citlivost na inzulín. Naše tělo je záměrně citlivější ráno, je to proto, aby nám to pomohlo dodat tělu energii, rozhýbat se a přežít den. V noci se naše inzulínová rezistence zvyšuje. Výsledkem je, že kalorie navíc z nočního jídla se během spánku ukládají jako tuk.

Dalším důvodem, proč je pozdní jídlo rizikové, je i to, že večer máme tendenci dělat méně zdravá rozhodnutí ohledně toho, co konzumujeme. Pozdní večer a noc je nejčastější doba, kdy jíme nezdravé věci, jako například chipsy, sušenky či zmrzlinu. Jsou často součástí naší noční relaxační rutiny. V nejlepším případě tedy před spaním nejezte nic. Co ale dělat, když nás práce zdržuje dlouho do noci nebo se nám rozvrh dne poněkud rozsypal a my prostě něco sníst potřebujeme?

Žena u otevřené ledničky.
zdroj: freepik.com

Jak a co případně jíst?

Pokud chcete dobře spát, vynechejte všechno s vysokým obsahem tuku a cukru, jako jsou právě oblíbené sušenky, kousek čerstvě upečeného koláče, který měl být původně k snídani, či zmrzlina. V případě, že si chcete dát teplé jídlo, nejlepší je vařená zelenina. Pokud máte potřebu jen tak něco zakousnout, jako potenciální možnosti dietologové uvádějí například zeleninu s humusem, ovoce s kouskem hořké čokolády, hrst ořechů nebo řecký jogurt. Tyto možnosti dodají tělu bílkoviny, trochu zdravých tuků a zároveň vám pomohou cítit se sytí.

Stejně důležité jako to, co jíte před spaním, je však i to, kolik toho sníte. Je opravdu důležité myslet na  velikost porce. Do problémů se snadno dostaneme, když při sledování televize nebo hraní videoher bezmyšlenkovitě jíme z velké nádoby.

Kdy je nejlepší přestat večer jíst?

Nejlepší je přestat jíst je podle odborníků asi tři hodiny před spaním. To dává tělu dostatek času na strávení posledního jídla, které jsme snědli, aby nenarušilo náš spánek, ale zároveň ponechává dostatečně malý časový úsek před spaním, abychom nešli spát s pocitem hladu. Lidem s refluxem kyselin to také dává čas, aby se před spaním vyhnuli nepříjemným příznakům. Konkrétní čas je vždy individuální. Pro někoho může mít poslední jídlo v 19 hodin, pro někoho ve 21 hodin. Nejdůležitější je dodržet ono tříhodinové okno.

Opravdu platí, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne? A co když nesnídáme?

Zdroj: healthline.com, verywellhealth.com, thehealthy.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X