Dobrá zpráva: počet úmrtí na rakovinu klesá

Máte strach z onemocnění rakovinou? Podle nejnovější studie se počet úmrtí způsobených rakovinou snižuje. Jaktože čísla každoročně klesají? A co všechno můžete udělat v rámci prevence rakoviny sami? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Na který druh rakoviny se nejvíce umírá?

Výzkum léčby rakoviny plic pomáhá snižovat úmrtnost na rakovinu
pixabay.com

Dobrá zpráva pro všechny: Počet úmrtí spojených s rakovinovým onemocněním za posledních 26 let každoročně klesá. Vyplývá to z rozsáhlé zprávy Americké společnosti pro boj s rakovinou, která situaci v oblasti úmrtnosti na rakovinu dlouhodobě sleduje a vyhodnocuje.
Rakovina má na svědomí téměř 25 % všech úmrtí na světě, což není zrovna málo. Mezi největší zabijáky patří rakovina plic, kolorektální rakovina (tlustého střeva), rakovina prsu a prostaty. Právě první zmíněný typ způsobuje smrt nejčastěji, a právě díky tomu je výzkumu v této oblasti věnována největší pozornost.
Rakovina plic je přímo spojena s kouřením, přestože se to společnosti vyrábějící tabák a cigarety snaží vehementně popírat. Na druhou stranu jsou to však právě oni, kteří přispívají nemalou měrou na výzkum léčby plicního karcinomu.
Díky objeveným poznatkům a možnostem léčby se daří léčit i další typy rakoviny, což má za následek právě dlouhodobě klesající procento smrtelných případů.

Rakoviny plic je více, ostatních méně

Dochází tak k zajímavému paradoxu, kdy úmrtnost na rakovinu plic dlouhodobě stoupá, zatímco přibývá případů vyléčených pacientů s jinými typy. Podle Americké společnosti pro boj s rakovinou se v letech 1991 – 2017 počet smrtelných případů karcinomu plic zvýšil z 2 % na 4 %.

Skončení s kouřením může významně snížit riziko rakoviny
pixabay.com

Díky intenzivnímu výzkumu léčby se však celkový počet onkologicky nemocných pacientů, kteří nemoci podlehli, snížil o celých 29 %. Největší úbytek je v případě rakoviny kůže, kdy hraje hlavní roli prevence a včasné odhalení prvních příznaků. Své také sehrála osvěta v oblasti ochrany kůže před sluncem během letních měsíců.

Jak předcházet riziku rakoviny

Přestože nemáme možnost ovlivnit všechny faktory, které rakovinné onemocnění způsobují, můžeme každý den udělat několik důležitých věcí, abychom riziko snížili na minimum. Když se podíváme na počet úmrtí spojených s rakovinou, určitě to stojí za to.

  • omezte kouření, pokud možno s ním vůbec nezačínejte
  • přejděte na zdravý životní styl – kombinujte vyváženou stravu, pravidelný pohyb a odpočinek
  • chraňte svou kůži při pobytu na slunci
  • pravidelně provádějte samovyšetření prsu nebo varlat
  • při jakémkoliv podezření na příznaky rakoviny, jako jsou zvětšená znaménka nebo bulka v prsu, se ihned obraťte na svého lékaře
  • nestresujte se, stres snižuje vaši imunitu a všechno stejně ovlivnit nemůžete
Aktivní pohyb a zdravý životní styl coby prevence rakoviny
pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X