Tuky se řadí mezi jednoduché lipidy. Někteří lidé si pod nimi představí tuky na smažení, jiní zase podbřišní tuk. Pojďme si o tucích povědět něco více. Tuky hrají v naší výživě také důležitou úlohu. Tak např. přibývající počet lidí s obezitou v průmyslových zemích se dává do souvislosti s nadměrně vysokou spotřebou tuků. Tuky však nemůžeme paušálně zatracovat, protože tato potravina je pro tělo důležitá. Měly by se však racionálně zapojit do naší stravy. 1 g tuku dodává tělu 9,3 kcal nebo 38 kJ.
Rozlišení tuků
Tuky lze rozlišit podle typu i skupenství. Všeobecně rozlišujeme živočišné a rostlinné tuky, nebo podle konzistence za pokojové teploty na tuhé, polotuhé a tekuté tuky. Bod tání tuků se rozhodujícím způsobem podílí na jejich stravitelnosti v těle. Čím více se bod tání tuků blíží tělesné teplotě, o to jsou lépe stravitelné. Všechny tuky se skládají z glycerolu a různých mastných kyselin, přičemž rozeznáváme tuky nasycené a nenasycené anebo vícenásobně nenasycené mastné kyseliny. Pro lidský organismus jsou důležité především poslední z výše uvedených kyselin. Vyskytují se hlavně v rostlinných olejích. Doporučuje se hlavně lněný olej, slunečnicový olej, sójový olej nebo olej z kukuřičných klíčků, protože mají mnoho nenasycených mastných kyselin.
Tuky a cholesterol
Problematika tuků by jistě zabrala více prostoru než jeden článek, avšak mluvíme-li o tucích, musíme mluvit také o cholesterolu. Vyskytuje se v živočišných tucích a je potřebný pro tvorbu hormonů a žluči. Velmi vysoká hladina cholesterolu v krvi napomáhá kornatění tepen. Zvláště nasycené mastné kyseliny, které se vyskytují hlavně v živočišných tucích, ovlivňují negativním způsobem hospodaření s cholesterolem. Proto bychom měli přívod živočišných tuků regulovat na minimum. Kromě výše uvedených látek obsahují tuky také vitaminy A a E rozpustné v tuku.