Bolest kyčelního kloubu je velmi nepříjemná. Poznejte příčiny a příznaky nemoci

Bolesti kyčelního kloubu mohou být velmi nepříjemné a někdy i bolestivé. Zjistěte, jaké jsou příčiny těchto bolestí a jaké jsou příznaky, abyste mohli začít přijímat kroky k jejich řešení. Naučte se, jak rozpoznat bolesti kyčelního kloubu a jakým způsobem je lze úspěšně léčit.

Typy nemocí kyčelního kloubu

Poruchy kyčelního kloubu jsou poruchy, které postihují kyčelní kloub. Kyčelní kloub je kulový kloub, který umožňuje pohyb stehna v různých směrech. Umožňuje také kyčlím nést váhu těla.

Kyčelní kloub se nachází uvnitř pouzdra obsahujícího mazací tekutinu, která napomáhá hladkému pohybu kyčle. Uvnitř kyčelního kloubu se nachází chrupavka, houževnatá, ale pružná látka, která vystýlá konce kloubů. Vazy zabraňují vyklouznutí kloubní koule z jamky.

Poruchy kyčelního kloubu mohou postihnout kteroukoli z těchto částí, včetně vazů a chrupavky.

Příčina poruchy kyčelního kloubu

Poruchy kyčelních kloubů jsou často způsobeny vývojovými podmínkami, zraněními, chronickými stavy nebo infekcemi.

Osteoartróza

Degenerace chrupavky v kloubu způsobuje osteoartrózu. Chrupavka se tak štěpí a stává se křehkou. V některých případech se v kyčelním kloubu odlomí kusy chrupavky. Jakmile se chrupavka dostatečně opotřebuje, nedokáže tlumit kyčelní kosti, což způsobuje bolest a zánět.

Vývojová dysplazie

Tento stav nastává, když má novorozenec vykloubenou kyčel nebo kyčel, která se snadno vykloubí. Příčinou vývojové dysplazie je mělká jamka kyčelního kloubu, která umožňuje snadné vklouznutí a vyklouznutí kuličky.

Perthesova choroba

Toto onemocnění postihuje děti ve věku od 3 do 11 let a je důsledkem sníženého prokrvení kostních buněk. To způsobuje, že některé kostní buňky ve stehenní kosti odumírají a kost ztrácí pevnost.

Syndrom dráždivého kyčelního kloubu

Syndrom dráždivého kyčelního kloubu může být častý u dětí po infekci horních cest dýchacích. Způsobuje bolest kyčlí, která má za následek kulhání. Ve většině případů ustoupí sám od sebe.

Bolest měkkých tkání a přenesená bolest

Bolest v kyčli může být způsobena zraněním nebo defektem postihujícím měkké tkáně mimo kyčel. Jedná se o tzv. přenesenou bolest.

Sklouznutí epifýzy kosti stehenní

Sklouznutí epifýzy kyčelního kloubu je odloučení koule kyčelního kloubu od stehenní kosti (femuru) na horním rostoucím konci (růstové ploténce) kosti. To se vyskytuje pouze u rostoucích dětí. Chirurgická stabilizace kloubu pomocí čepů je běžnou a účinnou léčbou.

Příznaky poruchy kyčelního kloubu

Kyčelní kloub je složitý kloub tvořený kostí, chrupavkou, vazy, svaly a mazací tekutinou. Příznaky poruchy kyčelního kloubu se liší v závislosti na příčině poruchy a části kyčelního kloubu, která způsobuje problémy. Mezi nejčastější příznaky poruchy kyčelního kloubu patří:

  • bolest v kyčli
  • kulhání
  • snížená pohyblivost kyčelního kloubu
  • přenesená bolest (může být pociťována v noze)
  • svalová ztuhlost
  • bolest v noze při zatížení této nohy

Lidé s artritidou mohou pociťovat chronickou bolest a bolest při chůzi. Pokud upadnete nebo se vám stane nehoda, při níž se noha dotkne, a objeví se u vás otok nebo bolest v kyčli, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Tyto příznaky mohou znamenat, že máte zlomeninu. Neléčená zlomenina může způsobit vážné komplikace.

Diagnostika poruchy kyčelního kloubu

Pokud máte bolesti kyčlí, lékař provede fyzikální vyšetření a zobrazovací testy, aby zjistil příčinu. Jednoduché vizuální vyšetření kyčle může odhalit deformaci nebo zranění.

Lékař bude často manipulovat s vaší nohou v různých směrech a hledat odpor, pocit praskání nebo bolest. Ty mohou naznačovat zdroj problému s kyčlí. K potvrzení diagnózy však může být zapotřebí více vyšetření.

Zobrazovací testy

Mezi běžná zobrazovací vyšetření používaná k diagnostice poruch kyčelního kloubu patří:

  • rentgenové snímky
  • ultrazvuk
  • skenování kostí
  • magnetická rezonance
  • artrogram

Zobrazovací vyšetření umožňují lékaři detailní pohled na kyčelní kloub. Pomocí těchto zobrazovacích vyšetření bude schopen vidět případné zlomeniny, deformace nebo otoky.

Biopsie kostí

Váš lékař se může rozhodnout provést kostní biopsii, aby zkontroloval abnormality v kosti a okolních tkáních. Během kostní biopsie vám chirurg pomocí jehly odebere malý vzorek kosti. Vzorek může odhalit abnormality v buňkách kosti. To lékaře dovede k příčině poruchy kyčelního kloubu.

Možnosti léčby poruch kyčelního kloubu

Léky mohou léčit zánět způsobený artritidou. Léky také zmírňují bolest spojenou s poruchami kyčlí. Léky proti bolesti často pomáhají při léčbě syndromu dráždivého kyčelního kloubu a bolesti měkkých tkání.

Operace může často napravit zlomeniny a těžkou artritidu. Léčba sklouznutí epifýzy kosti stehenní spočívá v zašroubování hlavice kosti stehenní zpět na své místo, čímž se zabrání jejímu opětovnému vyklouznutí. Je možné provést opravu některých šlach, chrupavek nebo vazů.

V extrémních případech, zejména u lidí s těžkou artritidou nebo úrazem, může být možností operace náhrady kyčelního kloubu (artroplastika kyčelního kloubu).

Totální endoprotéza kyčelního kloubu je vyrobena z kovu nebo určitého typu keramiky či polyethylenu (typ plastu) a má několik součástí, včetně koule a pouzdra. Jsou odolné vůči korozi a opotřebení. Operace náhrady kyčelního kloubu je závažný zákrok, ale většina lidí se vrátí k většině běžných aktivit do šesti až osmi týdnů po operaci.

Jaký je dlouhodobý výhled léčby

Komplikace poruchy kyčelního kloubu zahrnují neschopnost správné chůze a možnost celoživotní léčby chronické bolesti. U některých lidí může porucha způsobit trvalé deformace kyčelního kloubu. V závislosti na závažnosti poruchy může být k její nápravě zapotřebí několik operací.

Zdroj informací: https://www.healthline.com/health/hip-disorders
Zdroj fotky: pixabay.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X