Máte pocit, že během dne nemáte chvilku času, kdy byste nemuseli na něco konkrétního myslet a mohli jste na chvilku popustit uzdu vaší fantazii? Pak vás možná překvapí, že podle výzkumu Harvardovy univerzity lidé tráví 46,9 % času během dne s pozorností zaměřenou jinam než na přítomný okamžik či činnost, kterou právě provádíme. Jinými slovy, myslíme na něco jiného. Jak můžeme svou pozornost zlepšit a zůstat přítomní v každodenním životě?
Technologie – nepřítel číslo jedna
Podle odborníků je jednou z nejlepších věcí, kterou můžeme pro zvýšení naší pozornosti udělat, omezení multitaskingu, například se při psaní pracovního emailu zároveň nedívat na vtipné video, které nám poslal kamarád. Při přesouvání pozornosti mezi jednotlivými úkoly totiž trvá v průměru až 23 minut, než se vrátíme zpět do plně soustředěného stavu. Vzhledem k tomu, že moderní technologie, které nás téměř v každém okamžiku obklopují, jsou obzvláště rozptylující, navrhují někteří jako nejjednodušší způsob, jak udržet naše soustředění, omezit používání internetu a telefonu, a to od odložení odpovědí na textové zprávy přes použití aplikací pro blokování webových stránek až po umístění telefonu do uzamykatelné schránky.
Záchrana v podobě žvýkačky, otázek či psaní rukou
Hledáte ještě rychlejší trik? Zkuste si dát žvýkačku. Některé výzkumy prokazují, že žvýkání žvýkačky zvyšuje bdělost a soustředění. Při dlouhých pracovních schůzkách je dalším způsobem, jak svou pozornost udržet na vyšší úrovni, psaní poznámek rukou, tedy nikoli do notebooku či chytrého telefonu. Při psaní rukou je mozek aktivněji zapojen do zpracovávání informací. Další možností je pokládání otázek. Kladení otázek vás nejen udrží v napětí, ale umožní vám přispět ke konverzaci a dozvědět se něco nového.
Spánek a pozornost
V neposlední řadě ale platí, že věcí číslo jedna, kterou můžeme udělat pro zvýšení své pozornosti, je zajistit si kvalitní spánek. Během spánku se náš mozek zbavuje toxinů. Pokud tedy nespíme dostatečně, náš mozek se této očisty nedočká a naše pozornost trpí.
Velmi doporučovaný je pravidelný spánkový režim neboli dodržování přibližně stejně dlouhé doby spánku o všední dny i o víkendu. Kromě toho si před spaním zaveďte noční rutinu, která vám pomůže uklidnit se, například čtení nebo meditaci. A konečně, během spánku nezapomeňte mít elektroniku v jiné místnosti.
Zůstaňte hydratovaní
Dehydratace není špatná jen pro vaše tělo, ale i pro vaši pozornost. Studie zjistila, že již mírná dehydratace, pouhá 2 %, může negativně ovlivnit naši schopnost soustředění. Ve skutečnosti ale tento 2% pokles dehydratace nestačí k vyvolání žízně. Když tedy víte, že se potřebujete soustředit, nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody.
Poslouchejte hudbu, pokud možno klasickou
Provedené studie též prokazují, že poslech kratších symfonií vážné hudby zapojuje oblasti mozku, které se podílejí na udržování pozornosti, vytváření předpovědí a aktualizaci událostí v paměti. Důležitá je přitom nejen samotná hudba, ale také pauza neboli ticho mezi jednotlivými hudebními částmi, které náš mozek také oživí.
Pozornost vám pomůže zlepšit i malé zdřímnutí. Jak krátké by mělo být?
Zdroj: mindbodygreen.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, journals.sagepub.com, researchgate.net, med.stanford.edu, news.harvard.edu, ics.uci.edu